Başlangıç > gezi yazısı > Rusya Macerası – 1: Başlarken

Rusya Macerası – 1: Başlarken

Her şey soğuk bir Ocak haftasonunda Ozan ile olağan buluşmalarımızdan birinde yaşandı. Ozan bana “Çok çılgın bir projem var!” dedi. Doğal olarak ben de “Nedir?” diye sordum. O da “Trans-Sibirya ekspresi ile Sibirya’ya gitmek!” diye cevap verince, direkt “Eeee, bu mantıklı ki!” deyiverdim. Böylece Rusya maceramızın ilk tohumu atıldı. Sonrası araştırmalar, başka gezi arkadaşları arayışı ve diğer hazırlıklar ile geçti. Trende kompartımanı kapatmak için hedefimiz olan 4 kişi toparlayamasak da Onur’un katılımıyla kadromuzu oluşturduk.

Önce rotamızı çizdik. Birkaç değişiklikten sonra St. Petersburg – Moskova – Trans-Sibirya – Irkutsk çizgisinde karar kıldık. Tarihleri 26 Temmuz – 9 Ağustos olarak belirledik, bayram tatili yardımıyla daha kolay izin alabilmemiz için. Ana çizelgeyi oluşturduktan sonra uçak biletlerini ve en önemli unsur olan Trans-Sibirya Ekspresi biletini internet üzerinden aldık. Sonra kalınacak otelleri belirleyerek rezervasyonları yaptırdık. Geriye sadece tarihi beklemek kaldı.

trans-siberian_railway_routesTrans-Sibirya Rotaları

Macera kısmına geçmeden, iki unsur üzerinde duracağım, bu eksprese ileride binmek isteyecekler için:

İlki tren bileti alımı: Tahmin edersiniz, dünyanın en uzun tren hattı olduğundan Trans-Sibirya Ekspresi’ne talep çok! En uygun mevsim olduğundan da yaz mevsimi yoğunluk artıyor. Bu yüzden de bileti önceden almak önem kazanıyor. Ama önce bilgi sahibi olmayanlar için ekspresin seçeneklerini kısaca anlatayım. Dünyanın en uzun tren hattının aslında üç rotası var: Moskova-Vladivostok (Gerçek Trans-Sibirya Ekspresi, Japon Denizi’nde son buluyor), Moskova-Pekin (Trans-Mançurya) ve Moskova-Ulanbatur (Trans-Moğolistan). Üç tren de Moskova-Irkutsk arasını aynı şekilde yol alıp sonradan ayrılıyor. Bizim ana hedefimiz Irkutsk olduğundan tarihimize göre rastgele seçtik. Her gün tren olmadığından yolculuk tarihlerinizi, mutlaka tren tarihlerine uydurmalısınız.

routeBindiğimiz trenin hat çizelgesi (nerede, ne zaman, kaç dakika duracağı)

Tabii trenden trene de fark var. Bunu anlamak açıkçası zor. Yalnız duyduğum kadarıyla, Rus Çarı’na ait olan treni, lüks hat olarak kullanıyorlarmış ve bunu sadece ajanslar aracılığıyla satıyorlarmış. Fiyatı 9000 € seviyesinde diye duydum ki bizim 15 günlük toplam bütçemiz bunun beşte biri etmiyor. 🙂 Normal bir vatandaş gibi yolculuk yapacaksınız, bileti mutlaka şu adresten almalısınız: http://eng.rzd.ru/ Burası Rus Demiryolları’nın İngilizce destekli sitesi. Bileti satan diğer adresler daha pahalı, çünkü onlar ajansların sitesi, doğal olarak kâr ekliyorlar. Site arada Rusça’ya dönebilir, telaşlanmadan sayfayı İngilizce’ye çevirip yolunuza devam edin. İşlem 10-15 dakika alsa da sorunsuz nihayete eriyor. Rusya’ya gitmeden mutlaka temsili biletlerin çıktısını alın!!! Çünkü gerçek biletleri alabilmeniz için ya Rusça bilmeli ya çok uğraşmalı (çünkü gişedekiler İngilizce bilmiyor) ya da bu çıktıyı verip kolayca almalısınız. (St. Petersburg-Moskova hızlı treni için bilet alma maceramız için ilgili yazıyı bekleyiniz) Ayrıca biletler, seferden 2 ay önce satışa çıkıyor, 10 gün içinde almanız yararınıza olur.

ozanTrenimiz, hatta vagonumuzun önünde Ozan

İkinci husus ise trende yanınızda olması gerekenler:

 • Terlik yada sandalet (tren içinde kimse ayakkabı giymiyor)
 • Rahat kıyafetler; şort-T-shirt önerimdir (içerisi gayet sıcak oluyor)
 • Birer tane çatal-bıçak-kaşık ve kupa/termos/bardak
 • Oyun araç-gereci (iskambil, vb.)
 • Market alışverişi (sırası gelince detaya gireceğim)

Bundan gerisini, kronolojik olarak yazacağım. İstanbul’dan uçağa binmemizden, 15 gün sonra tekrar İstanbul’a varışımıza kadar olanları uzun bir yazı dizisinde sizlerle paylaşacağım. Birkaç ayı geçeceğine inanıyorum ama tamamlayacağım, umudu yitirmeyin. Şimdiden iyi okumalar.

(sonraki yazı için tıklayın)

 1. Burak Küçükkeleş
  15/08/2014, 22:11

  Artun’cum. Öncelikle podzdravlayu(tebrik ediyorum)
  Çok güzel bir maceraya atılmışsınız.
  Duraklarınızdan olan Perm eyaletinde 40 ay (yaklaşık 3.5 sene)
  ve Khabarovsk şehrinde 20 ay (aşağı yukar 1.5 seneden biraz fazla) yaşamış birisi olarak güzel yerler göreceğinizden eminim.

  Khabarovsk’ta gezme şansınız olursa merkez olan Lenin Meydan’ına gitmeyi, Myurova-Amurskovo caddesinde yürüyüşü Harley-Davidson kafede sarımsaklı siyah ekmek(çörney hleb s çisnokom) yemeyi ve birer bira devirmeyi unutmayın.

  Eşim de Khabarovsk’ludur.

  Not: Bana göre en iyi votkalar Beluga(yunus logolu) ve ruski standart platinium’dur.

  Selamlar,

  Takipteyim.

  • 17/08/2014, 20:07

   Burak, ben macerayı bitirdim, oralarda duramadık, zamansızlıktan. Yazılar gelmeye devam edecek yolculuğun, umarım beğenirsin.

 2. bora
  19/01/2015, 01:49

  şubat ayında yolculuğa çıkmayı planlıyorum. transsibiryada sınıf biletlerini nasıl alıyoruz.1. sınıf 2. sınıf diye. ayrıca. tek başıma çıkmayı planlıyorum. sıkılır mıyım?.ara duraklarda inerek gezme imkanımız var mı, varsa bir sonraki treni nasıl yakalıyoruz?çünkü trenler her zaman yok demiştiniz.

  • 19/01/2015, 22:44

   http://eng.rzd.ru/ üzerinden alıyorsunuz, bilet alırken sınıfı siz seçiyorsunuz. Zaten her sınıfın ücreti farklı.

   Bu, biraz şansınıza bağlı. Benim bindiğim vagonda pek iletişim yoktu ama öyle bir vagona denk gelirsiniz ki çok eğlenceli geçer yolculuk. Tabii biraz da size bağlı, etrafla iletişiminize. Yine de kitap almanızı öneririm yanınıza.

 1. 14/09/2014, 18:05
 2. 27/11/2014, 23:26
 3. 17/02/2015, 22:50

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: