Başlangıç > Mühendislik > Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) Nedir? (Ben Ne İş Yapıyorum?)

Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) Nedir? (Ben Ne İş Yapıyorum?)

Öyle bir mesleğim var ki çoğu dostum ne olduğunu bilmiyor. Ailem anlamıyor. Zaten bir yabancıya hiç anlatamıyorum. “ARGE ile uğraşıyorum.” deyip geçiyorum. Zaten karşıdaki de ARGE kelimesinden tırsıp, nasıl araştırıp geliştiriyorsunuz diyemiyor. Malum, ARGE uzaydan gelen bir kelime.

Hal böyle olunca, ben de bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Amacım, hem ne ile uğraştığımı yazılı da olsa dile getirmek hem de internette konu (FEM) hakkında basit, Türkçe bir kaynak oluşturmak.

Efendim, ben Sonlu Elemanlar Metodu ile analiz yapan bir mühendisim. Bu cümledeki iki unsuru açıklayacağım şimdi size.

Bir uçağın sonlu eleman modeli

Öncelikle ‘analiz’ kelimesinden başlayalım, daha anlaşılır olduğundan. Bir mühendis, fizik, kimya gibi fen bilimlerini kullanarak hayatı kolaylaştıran yenilikler getirmeye çalışır. Ben de bir makine mühendisi olarak (veya olmaya çalışarak) yeni makineler geliştirerek insanların hayatlarını kolaylaştırma misyonuna sahibim. Ama tabii ki de bu, gayet kapsamlı bir iş olduğundan tek başınıza yapmanız oldukça zor. Bu yüzden, bir sürü alt görevler vardır.

Bir makine tasarlarken, üretimden önce tasarımınızı kontrol etmeniz gerekir. Bunlar, makinenin gerekli şartları sağlayıp sağlayamadığı veya uç limitlerini belirleme amaçlı olabilir. Mesela, bir makine olmasa da bir bahçe merdiveni tasarladığınızı düşünelim. Bu merdivenin ne kadar ağırlığa dayandığını bilmek, sizin tasarımınız için kilit bir parametredir. Bu parametreye uygun, merdivenin boyutlarını ve malzemesini belirlemeniz gerekir.

Peki bunu, nasıl yapabilirsiniz? Klasik yöntem olarak, seri üretim öncesi prototipler üretip, onların üstünde testler yapabilirsiniz. Bu yöntem, sanayi devriminin başından günümüze  kadar tüm üreticilerin uyguladığı klasik bir yöntemdir. Basit bir tasarım olan bahçe merdivenin de, kompleks olan bir yolcu aracının da mutlaka prototipleri üretilir ve gerekli testler yapılır.

Son 30-40 yılda ise başka bir yöntem geliştirildi ki bu yazı bunu anlatmaktadır. Geçmişi aslında 1942’ye kadar dayanan Sonlu Elemanlar Metodu (Finite Element Method/FEM), sanal ortamda (bilgisayarda) tasarımınıza istediğiniz senaryoyu uygulayıp test etmenizi sağlıyor. Bunun için öncelikle, tasarımınızı bilgisayarda 3 boyutlu çizmeniz gerekiyor (veya ‘geri mühendislik’ yöntemiyle tasarımı tarayıp sanal ortama aktarabilirsiniz).

Metodun özelliği burada başlıyor. Bildiğiniz üzere, dünyadaki herhangi bir nesnede sonsuz nokta bulunur. İşte bu metod, tasarımdaki sonsuz noktayı sonlu adete indirgeyerek işe başlıyor. Buna ‘meshleme’ deniliyor. Mesela, bahçe medivenindeki sonsuz noktayı, geometrik şeklini bozmayacak şekilde sonlu noktayla temsil edebilirsiniz. Bu indirgenen noktalara ‘düğüm noktası (node)’ denilir. Bu düğüm noktalarını birleştirip 3, 2 veya 1 boyutlu şekiller oluşturulur, bunlara da ‘eleman (element)’ denir.

Böylece tasarımınızın sonlu elemanlar modeli hazırlanmış olur. Bu modele, gerekli parametreleri girip istenen testi bilgisayarda yapabilirsiniz. Mesela bahçe  merdivenini bir boyutlu (çizgi şeklinde) elemanlarla modelleyip, kullandığınız malzemeyi modele  girdikten sonra; merdivenin bir duvara belli bir açıda yaslandığını düşünerek hangi basamağının ne kadar ağırlık altında kırıldığını analiz edebilirsiniz.

Solda bir merdiven görmekteysiniz, sağda da onun 1 boyutlu (1D) elemanlardan oluşmuş sonlu elemanlar modeli gösteriliyor. Kırmızı noktalara ‘düğüm noktası’, sarı çizgilere ise ‘eleman’ deniyor.

Bunu gerçek hayatta yapabilmek için, test başına merdiven üretmek zorundasınız. Bu da maliyet ve işçilik demektir. Halbuki bilgisayarda tek bir sonlu eleman modeliyle istediğiniz kadar test yapabilirsiniz, ek bir ücret ödemeden (Tabii bir sonlu eleman modeli oluşturmanın da fiziksel olmasa da bir maliyeti var). Bir merdiveni, çeşitli malzemelerle, çeşitli açılarda test edip tasarımınızı sanal ortamda geliştirebilirsiniz.

Belki bir merdivende veya bir hesap makinesi gibi basit bir makinede sonlu elemanlar kullanmak pratik ve ekonomik olmayabilir. Otomotiv sanayi, uçak/uzay sanayi, savunma sanayi, makine sanayi gibi kompleks ve pahalı makineler üreten sanayilerde kaçınılmaz olarak kullanılmaktadır. Çünkü bir uçağın maliyetini ve bunun test maliyetini düşündüğünüzde (milyon doları geçiyor), bu testi sanal ortamda yapmanın avantajları saymakla bitmiyor. Mesela bir uçağın çakıldığındaki durumunu rahatlıkla simüle edebilirsiniz, FEM ile.

Ben ise son zamanlarda otomotiv sanayinde FEM analizleri yapıyorum. Bir taşıt için birkaç çeşit analiz türü vardır. Bunlar:

 • Dayanıklılık: Aracın tümünün veya bir bölümünün sağlamlığını kontrol eden analizler. Mesela aracın süspansiyon sisteminin hangi yüklemelerde nasıl tepki vereceği hesaplanır.
 • Güvenlik: Yolcuların güvenliği ile ilgili analizler. Mesela araç, belli bir hızda duvara çarparsa aracın alacağı şekil ve bu sürede aracın şekil değiştirme yörüngesi incelenir.

Bir arabanın çarpışma analizi sonucu

 • Yorulma: Aracın parçalarının kabaca ömrü hesaplanır. Bu analizlerde çıkan zayıf bölgeler güçlendirilir.
 • Ses ve titreşim (NVH) : Yolculara gelen titreşim ve sesleri öngörülen seviyelerde tutmak için yapılır. Mesela, şoförün kulağına gelen ses basıncı hesaplanır. Ben şu anda bu tür analizlere yoğunlaştım, zaten şirkette de NVH takımındayım. (Bu maddeyi ayrı bir yazı ile detaylandıracağım.)

İşte Sonlu Elemanlar Metodu’nu en basit haliyle böyle açıklayabilirim. Benim işim, bu metodu kullanarak analiz yapıp çıkan sonuçları yorumlamak. Böylece tasarımın, genel durumunu öğreniyoruz, zayıf bölgelerini tespit ediyoruz, bu bölgeleri güçlendirmek küçük tasarımlar yapıp bunların da analizlerini yapıyoruz ve en sonunda tüm bunları raporlayıp gerekirse sunuyoruz. Bu süreçte, tüm aşamalardan ben sorumlu oluyorum.

Basit bir dil kullanarak (terimleri en aza indirgemeye çalışarak) yazmaya gayret gösterdim. Biraz daha teknik bir yazıyı, sonlu elemanların mantığını ise ilerleyen haftalarda sizlerle paylaşacağım.

2. Yazı                      3. Yazı                      4. Yazı

Reklam
 1. Ozzy Can
  26/02/2012, 00:21

  Megayapılar belgeseli gibi adamsın Artun…

 2. 26/02/2012, 11:59

  Gayet temiz bir anlatım olmuş. Peki FEM için yanılma payı nedir?

  • 26/02/2012, 15:00

   Analiz türüne ve modelin tutarlılığına göre değişen bir orana sahip. Modelin tutarlılığı konusu biraz tekniğe girdiğinden, başka bir yazıda anlatacağım. Analiz türüne gelirsek, dayanıklılık analizlerinde %98’e varan sonuçlar alınıyor. Ama ses analizlerinde 60’a bile düşebiliyor. O yüzden FEA (sonlu eleman analizleri) prototip öncesi testler olarak adlandırılır, tasarımın durumunu kabaca sunar. Ama tabii, yıllar geçtikçe tutarlılık oranları da artıyor, hala gelişen bir sektör.

   • 26/02/2012, 15:12

    Analiz türüne göre güvenirliği değişken yani…Enteresanmış, teşekkür ederim açıklamanız için..

 3. safak
  03/03/2012, 15:26

  Harika bir meslek yazısı olmuş. Ellerine sağlık.

 4. abdurrahman tunc
  09/07/2012, 14:52

  hangi programları kullanıyorsunuz ve ayrıca hangi programlama dillerinide kullanıyorsunuz bende bir muhendis adayaı olarak kendi capımda bir seyler yapmaya calısıyorum 😉

  • 09/07/2012, 21:57

   FEM kullanmaya ANSYS ile başladım. Bilhassa classic’te kendimi geliştirdim. Sonra pre/post programı olarak Hypermesh, çözücü olarak da Radioss ile Nastran kullandım. FEM’de programlama dili hemen hemen hiç kullanmadım, yavaştan Hypermesh içinde küçük makrolar yazıyorum o kadar.

 5. safak
  09/07/2012, 21:59

  MARC ile aranız nasıldır peki?

 6. castaway_78
  17/09/2012, 23:50

  Hocam inşallah bu yorumu görürsünüz..Ben mak. müh. 4 sınıf ögrencisiyim.Tasarım dersimiz var bu sene.Hocamız sonlu elanlar analizinden bahsetti.Bende geldim araştırıken senin makaleni okudum ve çok hosuma gitti.Yorumumu alırsanız altına bir yorumda siz yapın ve tanışalım .Bu işten anlayan birilerine ihtiyacım var.Tabi yardım etmek isterseniz.

  • 18/09/2012, 11:22

   Elimden bir şey gelirse tabii yardım etmek isterim. Zaten ben bu yazıyı (makale tabiri aşırı olmuş :D) internette yararlı bir kaynak olsun diye yazdım. Bir de yardımdan kastınız önemli 🙂

   • castaway
    20/09/2012, 12:44

    sonlu elemanlar yöntemiyle tasarlayabilecegimiz bir proje bulmamız gerekiyor.4 kişilik bi grubumuz var.bi makinayla ilgili bi sorunun iyileştirilmesi yada yeni bi tasarım olabilir.yardımcı olabilirmisiniz?

   • 24/09/2012, 11:50

    Sorunuzu birkaç gün önce görmüştüm ama ancak fırsat bulabildim. Öyle bir projeyi, bir firmayla görüşerek bulmalısınız. Maalesef benim şirketimde küçük çaplı projeler yok ve hepsi gizlilik gerektiren projeler. Tavsiyem, 3 boyutlu çizimi olan küçük bir şirketle (oto yan sanayi gibi) irtibat kurmanız. Yoksa hiçbir tekil şahıs size tasarım vermez çünkü veremez.

 7. gokhan
  18/09/2012, 17:45

  Gerçekten elinize sağlık , bilmeyenler için cok acıklayıcı olmuş. Bende makina mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve bu ders bizde seçmeli olarak veriliyor bu dönem bu dersi alıcam ve kariyerimide bu tarz tasarım analizleri konusunda yapmak istiyorum ama Türkiye’de bu işi yapmamızı tavsiye edermisiniz? bizim gibi mezun olacak mühendislere önerileriniz nedir, ayrıca bu sene part time olarak bu alanda çalışmayı kafaya koydum , bu konu üzerinde araştırma yapan firmalar nelerdir ülkemizde bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz? teşekkürler başarılar.

  • 18/09/2012, 21:59

   Türkiye’de bu iş gayet güzel yapılıyor. Tabii tavsiye konusu ayrı. Çünkü herkesin kişiliği farklıdır ve kimisi FEM’den 1 günde sıkılacağı gibi, diğeri çok sevebilir. Türkiye’de bu işi layığıyla yapıp gayet de iyi kazanabilirsiniz. Önü açık bir sektör. Part-time çalıştıran firma bulursunuz. Figes, Bias, Anova, vb. firmalar bu konuda iyi bir başlangıç olabilir.

 8. rıdvan
  13/10/2012, 11:54

  ben de inşaat mühendisiyim.elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız.biz de sap2000 programında bahsettiginiz şekilde sonlu elemanlar yöntemi ile analiz yapıyoruz.

  • 13/10/2012, 12:02

   Günümüzde çoğu mühendislik programı kabaca FE analizi yapıyor ama bunların doğruluğu meçhul. Çünkü otomatik mesh attıklarından doğru sonuç vermeleri pek olası gelmiyor bana. Doğru bir sonuç için mutlaka mesh’i kontrol edebilmeniz gerek. Tabii dediğim bir genelleme, Catia böyle analiz yapıyor, sap2000’in nasıl yaptığını bilmiyorum.

 9. dt.serap
  25/11/2012, 00:07

  Merhaba ben de diş hekimiyim sağlık alanında benim branşımda bu konu hakkında bir şeyler yapmaya çalışmam çok zor olur mu? mesela bu ANSYS programını nasıl temin edebilirim ve ben mühendislik bilgim olmadan nasıl kullanabilirim? yada kullanabilir miyim?

  • 25/11/2012, 01:16

   Selam, Sonlu Elemanlar Metodu (FEM) tıp alanında kullanılıyor. Kemik, kafatası gibi vücut parçalarını modelleyenler gördüm ve duydum. Ama daha çok akademik çalışma olarak yapılıyor. Bir FEM programı kullanmak için illa mühendis olmanız gerekmiyor lakin olayı iyice anlamak için mühendislik bilginiz olması önemli bir faktör. İstediğiniz şeyi bilgisayarda çizmek, sonra onu FE olarak modellemek ve gerekli senaryoyu bu modele uygulamak kolay bir şey değil. Tüm bu dediklerim ciddi bir deneyim isteyen konular. Hatta bir de çıkan sonucu analiz etme kısmı da var. Tüm bunları birkaç gün yada haftada öğrenmeniz pek mümkün değil. Mesela ANSYS için Türkiye’deki iki satıcısıyla (ki biri benim ilk işyerimdi :D) irtibata geçmeniz gerek ve ticari olarak alırsanız yıllık 30000-50000 dolar arası bir fiyat verirler ama bir üniversite vasıtasıyla alırsanız yıllık fiyatı 10000 dolar civarında. Programı aldığınızda muhtemelen eğitim de almanız gerekecek, bu da 2000 dolar civarıdır :D. Açık söyleyeyim, eğitim de kafanızdakini hemen yapma imkanını size vermeyecek. Ciddi biçimde uğraşıp kafa yormanız gerekecek. Bunları bir diş hekimi olarak yapabilir misiniz? Neden olmasın ama çok zahmet çekersiniz. Tabii tüm bunları çekmeniz istediğinize değer mi, o apayrı bir mesele 🙂 .

   • Dt.serap
    29/11/2012, 18:01

    Ben de zaten akademisyenim tezim için soruyorum irtibata geçebileceğini telefon numarası vs var mı yada siz de yapıyormusunuz?

   • 21/12/2012, 12:42

    Kullandığınız programın Türkiye teknik desteğine sorabilirsiniz. Şahsen kişisel iş almıyorum, bir kurumda çalışıyorum.

  • Osman
   06/03/2015, 00:11

   Serap hanım anabilim dalınız nedir?, şu anda gerçek bir insan kafatası modelledim, sonlu elemanlar yöntemi ile üst çene genişletme işleminin analizini yapmayı planlıyorum, ortak konularda çalışmak isterim. osmankoc@yildiz.edu.tr iletişim kurabiliriz.

 10. student
  04/12/2012, 14:20

  merhaba bende stent tasarlıyorum.solidworks te çizilmiş bir stenti ansys’e atamıyorum yardımcı olabilirmisiniz.

  • 21/12/2012, 12:44

   *.igs, *.stp gibi çeşitli dönüşüm formatları kullanarak CAD programlarından FEA programlarına model aktarabilirsiniz. Tabii modelin düzgünlüğü önem kazanıyor.

 11. Ugur
  21/12/2012, 11:59

  Serap hanım gibi bendediş hekimliğinde bu FEM analizini kullanmak istiyorumancak programı bir türlü anlayamıyorum Ansys, abaqus gibi programları karıştırdım ancak beyin olmadıgından anlayamadım. tam olarak bunu bana anlatacak ucuz maliyetli kurs nereden bulabilirim…
  saygılarımla….

  • 21/12/2012, 12:40

   Serap Hanım’a açıkladığım gibi basit bir program değil bunlar. Tamamen hakim olmak için 6-7 yılınızı vermeniz ve bir sürü proje yapmanız gerek. Benim 1 ay sonra 4. yılım dolacak ama hala kendimi tam ehil görmüyorum. Bir kere Serap Hanım’a da yazdım, temel mühendislik bilgisi olmadan anlamanız kolay değil. Bu da statik, dinamik, biraz teknik resim ve malzeme bilgisi demek. Bir diş hekimi olarak altından kalkmak için ciddi ter dökmeniz gerek. Bu, benim diş hekimliği öğrenmem gibi bir şey, en azından bir 4. sınıf dersini.

   Ucuza kursu bulabilmeniz zor. Çünkü zaten lisanslı kurs veren bir avuç yer var.

 12. Volkan ÇINAR
  09/01/2013, 23:03

  Merhaba

  Bilgi icin tesekkurler

  Ufak bir sorum olacakti. Örnek vermek gerekirse iki parcayi 10 nokta kaynak ile birleştirmek istesek ve operasyonda atilacak 10 nokta kaynağın da atılma sıralarını belirlersek, belirlemiş olduğumuz kaynak sequence ine göre deformasyonu hesaplayabilir miyiz? Nokta kaynak sırasını değiştirdiğimizde deformasyon oranı da değişecek midir?

  Umarim sorum anlaşılmıştır. yardımlarınız icin simdiden teşekkürler

  volkan CINAR

  • 09/01/2013, 23:34

   Açıkçası sorunuzu tam anlamadım. Kaynaklar aynı tipse, kaynak atılma sırası deformasyonu neden etkilesin ki? Aralarındaki uzaklıklar mı farklı? Kaynakları farklılaştıran ne ki sıralaması sonuca etki etsin?

 13. Volkan ÇINAR
  10/01/2013, 21:23

  merhaba tekrardan

  okudugum bir makalede iki parcayi bilrlestirmek icin atilan 14 nokta kaynagin siralamalarini degistirerek en az deformasyon saglayan siralamayi belirlemeye calisiyorlardı. Kaynaga dogru yerden baslandiginda iki parca arasındaki deformasyonun en aza indirildigi ıspatlanıyordu.

  Benim bu noktadaki sorum sudur; Nokta kaynak atis sirasina gore bir FME analizi yapılabilir mi? yapolabilirse bu analizin formulu nedir?

  yardımcı olabilirseniz veya yonlendirebilirseniz simdiden tesekkurler

  volkan

  • 10/01/2013, 21:56

   Makaleyi okumadan bir yorum yapamayacağım, sanırım kaynaklar arası mesafeleri değiştiriyorlar, diğer türlü zamana bağlı deformasyona girmezlerse (ki bu, explicit analize girer, o zaman durum çok değişir ve explicit hakkında bilgim çok az) 0kaynakları atış sırası hiçbir şeyi etkilemez. Çünkü siz son halin analizini yaparsınız, her zaman, tabnii bahsettiğim lineer implicit yaklaşımda geçerli.

 14. cansel
  07/03/2013, 18:43

  basım dertte bu sonlu elemanlar yontemıyle. hareket ve antrenmanda yuksek lısans yapmaktayım yardım edermısnız bu yontemle tezimi yapıyım 🙂

  • 07/03/2013, 22:17

   Cansel Hanım, açıkçası kolay bir yöntem olmadığını anlamışsınızdır. Elimden bir yardım gelirse severek yaparım ama gayet kapsamlı bir konu olduğunu anlamalısınız. 2-3 günde öğrenilip yapılacak bir yöntem değil ne yazık ki.

 15. Mustafa
  14/07/2013, 22:31

  Gayet başarılı bir yazı olmuş artun .Kafamda bu konuyla ilgili bir kaç soru var müsait olursan mail adresime dönersen sevinirim.Şimdi burayı boşuna doldurmayayım.

 16. funda
  26/08/2013, 14:17

  İyi günler Artun Bey. size bir sorum olacaktı. Ben tez çalışmamın bir kısmında trenin raylar üzerinden geçerken her bir ray üzerindeki ağırlık ve oluşturduğu titreşimin ölçülebildiği bir simülasyon yapmam gerekiyor. Elektrik-elektronik alanında olduğum için konuyla ilgili bir fikrim yok. Araştırdığım üzere Ansys’de yapılabiliyormuş. Acaba bu projeyi benim için yapabilir misiniz? (Elbetteki ücret karşılında)

  • 26/08/2013, 23:10

   Funda Hanım, düşünceniz için teşekkürler. Hem dışarıdan iş almıyorum (teknik yazıları Türkçe kaynak olsun diye yazıyorum) hem de projeniz beni aşar. EE’de böyle bir tezi nasıl alabildiniz merak içindeyim. Bu ciddi bir dinamik problemi. Önce Adams gibi mekanik simülasyon programında (ki ben bilmiyorum) trenin yol alırken raya ileteceği yükleri hesaplamanız gerek. Bunun için de gerçek bir trende test yapmanız gerek! (Literatürde bulma ihtimaliniz düşük bence) Bu konuda en iyi program Adams’tır (Msc’ye bağlı) ama Ansys’in de muadili vardı, adını unuttum. Sonra hem rayı FE modelleyip, hem de bu yükleri uygulayarak forced modal based FRF analizi yapmanız gerek. Tabii yazdığınız 2-3 cümleden çıkardığım sonuç bu, durum farklı da olabilir. Allah kolaylık versin. (bir daha okuyunca işin FE kısmının gereksiz olabileceğini fark ettim ama Adams olayı kesin.)

 17. funda
  28/08/2013, 12:05

  Bu tezimin sadece 1 kısmı. Teşekkür ederim yardımlarınız için. Adams’ı araştıracağım

 18. 05/01/2014, 00:45

  Merhaba, sonlu elemanlar yöntemi ile analiz yapabiliyorum fakat şunu merak etmekteyim, değişken hacimler için sonlu elemanlar yöntemi kullanılabilir mi? mesela dizel motor projemde, sonlu analiz ile sadece pistona giren havanın ne kadar ısınacağını hesaplatabiliyorum, bunu pistonun hareketlerine bağlayarak değişen bir hacimde yapmam mümkün olmuyor, bu konuda bir fikir verebilir misiniz

  • 05/01/2014, 01:07

   Merhaba, cevap evet bunu yapabilirsin. Ben CFD (computational fluid dynamics) ile uğraşmıyorum ama ofiste iki yanımda da CFD’ci oturduğundan bayağı CFD muhabbetine aşinayım. Bunun için değişken mesh yapmanız gerek yani zamanla değişen (çünkü hacim değişiyor) mesh modelleyip çözdürmeniz gerek. Nasıl yapabileceğin hakkında hiçbir fikrim yok, duyduğum yapılmasının zor olduğu. Özel bir know-how olduğundan bulunması zordur. Ama konu hakkında mutlaka makale vardır, onlar da açıklamaz lakin yazılanlardan fikir yürütebilirsin. Çinliler ve Hintliler bazen bu know-how’ları kısmen yayınlıyorlar, iyi araştır.

   • 05/01/2014, 20:10

    Cok tesekkur ederim ilginiz icin. degısken mesh konusunu uzun zamandır arastırmaktayım fakat acık bir kaynak bulamadım. Zamana bağlı kontrol hacmi kısıtlamaları ile bunu yapmayı deneyeceğim. Vaktinizi alacağım ama Ansys Workbench de analiz ile Solidworks flow simulation yad a Cosmoswork gibi daha kolay programlar ile sonuc arasında çok büyük bir fark var mıdır. Bu konuda yeni mührndislere ne tavsiye edersiniz

   • 06/01/2014, 23:44

    CAD programlarının (mesela SolidWorks) analiz tool’larını hiç kullanmadım lakin duyduğum otomatik mesh atıp lineer basit analizler çözdükleri. Eğer böylelerse, meshi kontrol edemediğiniz için (çünkü her model ve analiz türü için atılan mesh yoğunluğu farklıdır) sonuçların da gerçekten farklı olma olasılığı (diğer deyişle doğruluğunun düşük olma olasılığı) gayet fazladır. Modeliniz basitse (basit bir geometrik şekil) ve yaptığınız analiz basitse (tek kuvvete bağlı lineer statik analiz örneğin) sonucun doğru olma olasılığı vardır. Yine de bu tarz tool’lar kabaca fikir verme amaçlıdır. Bir ödevde, işte veya projede kullanılmasını tavsiye etmem şahsen.

 19. ONUR
  09/11/2014, 21:24

  merhaba ben makine ikinci sınıf öğrencisiyim ilerde bir iş yeri açıp imalat yapmayı düşünüyorum fakat ansys programın (sanal yük bindirme programı önerebileceğiniz başka programda olabilir) öğrenmek istiyorum yukarıda dediğiniz gibi part time olarak yapmayı düşünüyorum bana fiyat olarak getirisi ne olabilir öğrenmem için eğitim videoları buldum başka ne yapmam gerek yorumlarınızı bekliyorum.

  • 11/11/2014, 22:17

   Sorduğun sorular çok genel ve muğlak. Aslında yazılarda açıklamıştım: Bu programları, 10 gün eğitim görerek çözemezsiniz. Türkiye’deki (belki de dünyadaki) en büyük yanılgı bu, maalesef. Bunun mali getirisi daha da muğlak. Nasıl bir iş, nasıl bir üretim, ne analizi? Bırakın dereyi görmemeyi, 10 km uzaktan yüzme hayalleri kuruyorsunuz. (Sert bir yorum ama durum bu) Daha ikinci sınıfta bunları düşünmen başka bir konu. Belki de bende bir gariplik var. FEM kullanıp üretim yaparak köşeyi dönmen çok zor, eğer onu düşünüyorsan. 🙂 Çağın getirdikleri sağ olsun, kafasını kullananlar para kazanamaz bu zamanda.

 20. ONUR
  12/11/2014, 10:27

  ikinci sınıfta bunları düşünmem garip değil mezun olduktan sonra öğrenmek garip.Ben fem kullanıp üretim yapacağım demedim sadece femi part time yapmak istediğimi söyledim.10 günde öğrenemiceğimi bende biliyorum.Ben sadece tecrübelisiniz diye bilgi almak istemiştim yanılmışım herhalde…

  • 12/11/2014, 12:57

   Öncelikle şunu belirteyim: Hayatta hiçbir şey için tek doğru yoktur. Bu blogda yazdıklarım elbet başkasına doğru gelmeyebilir.

   2. sınıfta bunları düşünmen garip derken, mühendisliğin temelini aldığın bir dönemde FEM gibi spesifik bir konuyu düşünmeni kastetmiştim. Çünkü bu yıllarda senin mukavemet, statik, termodinamik gibi daha genel konuları iyi öğrenmen ve spor, gezme, kitap okuma ile bir hobi edinme gibi sosyal konularda kendini geliştirmen gerek. Tüm bunlar ileride FEM ile uğraşacaksan bakış açısı kazanmanı ve gelişmeni körükler.

   Asıl soruna gelirsek: “Part-time FEM işi yapıp kendi şirketimle de ilgilenebilir miyim?” Kağıt üzerinde cevabım, evet. Ama ne kadar ve nasıl uygulanabilir olduğu karışık. Kariyerinin başında böyle bir şey yapman (bence) çok zor. Çünkü full time çalışsan bile karnını zor doyurursun (aile desteğin yoksa), ayrıca FEM’in bir disiplininde bile kendi başına iş yapabilmen en az 2 yıl deneyim demek ki benim nerdeyse 6 yıl dolacak, daha yeni kendime güvenim geliyor. FEM dipsiz bir kuyudur.

   Tabii tüm bu yazdıklarım kişisel yorumumdur. Bunların tersini yaparak da hedefine ulaşabilirsin. Ama nasıl dersen, en ufak fikrim yok!

 21. ONUR
  12/11/2014, 22:06

  Öncelikler cevabın için teşekkürler dediğin gibi termodinamik,mukavemet gibi konuları öğrenmem gerekir ve öğreniyorum hobimde var bunların dışında zamanımda kalıyor azda olsa bende yavaş yavaş işime yarayacağımı düşündüğüm program öğrenmek istiyorum bunun için sana danışıyorum.Hangi programı önerirsin ne yapmalıyım.Birde full time çalışsan bile karnını zor doyurursun dedin işe başlangıç için dedin herhalde :)) yorumlarını bekliyorum en azından bana göre tecrübelisin.

  • 17/11/2014, 21:34

   Aslında bu konuda ayrı bir yazı yazsam fena olmaz, bana da bu konuları söyleyen olmamıştı. Dersler haricinde yoğunlaşman gereken iki konu var mesleki anlamda: İngilizce’yi olabildiğince geliştirmek ve MS Office’i çok iyi öğrenmek. Excel’deki ufak tipleri bilmek ve Powerpoint’te iyi bir sunum hazırlamak, FEM’de basit bir analiz yapabilmekten çok ama çok daha faydalı!!!

   Ücret meselesi karışık. Ama genelde ilk 1 yıl çok iyi bir şey almayı ummayın. Beklentinizi düşük tutun. Zamanla ücret skalanız artacaktır ama bu sizin performansınıza, şirketinize ve şansınıza da bağlı.

   FEM olayına gelince; tutorial okuyup oradaki örnekleri uygulamak kimseye FEM öğretmez. Bu husus, tüm mühendislik programları için geçerli. Cidden bir projeye bulaşmadıkça FEM öğrenmenin yakınından geçilmez. Çok açık söyleyelim mantıklı biri yeni mezun birinin CV’sinde “FEM’i iyi biliyorum” yazan görürse o CV çöpe gider, ama burası Türkiye! 🙂 FEM öğrenmek isteyen öğrencilere cevabım çok basit: Stajınızı gerçekten FEM ekibi bulunan bir şirkette yapın. Hem sıkılmazsınız, hem de işi ucundan kavrarsınız.

   • Mehmet Ateş
    01/03/2018, 22:12

    Gayet isabetli cevaptır katılıyorum. Bizim şirkette tekniker diye bildiğimiz(küçümsemek için söylemiyorum, işin önemine binaen) arkadaş solidworks’te parça kaynaklı diye tek part yapıyor, otomatik mesh, bölgesel hiçbir ek tanımlama yok. 5-10 dakikada sonuçları alıyor ve mavi renk, kırmızı renk deyip yorumluyorlar. Ben de ağzım açık onları izliyorum. Hakkıyla bu işi yapanlardan olmak için mücadele edenlerden olmak lazım. Yoksa kalite düşer…
    Saygılarımla

 22. tuğçe uysalman
  15/01/2015, 14:41

  Yalın ve eğlenceli bir anlatım olmuş. Elinize sağlık 🙂

 23. Samet ÇAKIR
  24/02/2015, 15:19

  Çok güzel bir anlatım olmuş. Ellerine sağlık.

 24. koray
  01/03/2015, 23:24

  Makina mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Ansys kursuna gittim. Temel seviyede kullanabiliyorum. Gerilme ve titreşim analizleri üzerine teorik bilgi birikimim iyi. Yani iyi bir FEM analisti olma potansiyelini taşıyorum diyelim. Ama bu konuda nasıl profesyonelleşebileceğimi bilmiyorum. Hangi konstrüksiyonda ne şekilde ve ne yoğunlukta mesh atmam lazım doğal olarak kestiremiyorum. Yaptığım analizler ne kadar güvenilir bilemiyorum. Ve yeterince profesyonel olmadığım için bu alanda iş bulmam da zor gibi. Benim durumumdaki birine nasıl bir yol güzergahı önerebilirsiniz acaba ? Yani işin mukavemet, dinamik veya titreşim bilgisi anlamında hiçbir eksiklik yok, programı 2 yıldır şöyle böyle kullanıyorum diyelim ama projelerde yer alma veya tecrübe anlamında 0 noktasındayım ve bu alanda iş bulmam zor gibi . . .

  • 02/03/2015, 20:31

   Hepimiz aynı yerlerden geçtik. Her iş kolunda olduğu gibi burada da sıfırdan başlayabilirsin. Bir yere girip proje yapa yapa kendini geliştireceksin. Tavsiyem küçük şirketlerden başlaman veya stajını buna uygun yapman.

 25. semihguney
  31/03/2015, 14:15

  Merhaba iyi günler.

  Ben makine mühendisliği okuyorum. Daha önce staj yaptığım yerde mesh atmıştım ama analiz falan yapmadım. Analiz alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Bana yardımcı olur musun? Ne gibi tavsiyelerde bulunursun? Nerede kendimi geliştirebilirim? Nerede tam anlamıyla öğrenebilirim? Hangi programları öğrenmemi önerirsin? Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler…

 26. Umut
  28/04/2015, 15:37

  Merhaba,

  Yazınızı ve yorumları zevkle okudum. Elinize sağlık. 15 yıllık mühendisim. Merakımdan soruyorum. Bu FEM programını bilenler yada alt programını bilenler türkiyede’ki maaş durumları ne?(Aralık olarak verebilirsiniz)

  • 28/04/2015, 18:57

   Normal mühendis maaşı diyebiliriz. Bu maaş; çalıştığı şehre, şirkete ve deneyimine göre değişiyor. Şu an için büyük kariyer fırsatları olmasa da her an yurt dışına atlayabilme seçeneğiniz var çünkü tüm dünyada benzer şeyler yapılıyor ve Türkiye bu konuda bayağı ilerledi.

   • 31/08/2015, 15:32

    Merhaba,

    Ben bir hidrolik firmasında Sonlu elemanlar analiz mühendisi olarak işe başladım. Buradakilerin tabiri ile “pahalı programı kullanan eleman” malesef kimse sizin ne yaptığınızı bilmiyor. Şu parça dayanır mı diyorlar, test ediyorum, dayanır diyorum inanmayıp daha büyük yapıyorlar. Maaş desen? yok denecek kadar az.

 27. Metin
  03/01/2016, 02:13

  Bir metalurji ve malzeme mühendisi öğrencisi olarak bi kaç kişinin bu alanı önermesi üzerine araştırma yaptım ama iş ilanları olsun çalışanlar olsun hep makine mühendisi,piyasada sizce metalurji ve malzeme mühendisinin etkisi nasıl olur?Önerenler malzeme mühendisinin makine mühendisinden bu alanda daha çok ilerleyeceğini söylüyorlar ama bi türlü piyasadan emin olamıyorum gerçekten çok zevkli bir alan.Sizce tecrübenize ve çalıştığınız ortama dayanarak soruyorum bu alan malzeme mühendisine uygun olur mu?

  • 06/01/2016, 22:13

   Açıkçası önerenlere katılıyorum. Bir kere yöntemi öğrenmek için mühendislik nosyonu kâfi (gereken ana dersler: Statik, mukavemet ve malzeme. Tabii başka dersler de buna ekleniyor sonradan) Gelecekte malzeme, üretilecek ürünlerde daha önemli olacak ve bunların simülasyonu için de detaylı bir malzeme teorisi ile bunun FEM’e uygulanma bilgisi şart. Gerçekten hoşuna gittiyse, denemende fayda var.

 28. isaacnewton
  22/02/2016, 13:40

  teşekkürler

 29. arslan kolay
  16/03/2016, 22:22

  yazınız çok güzeldi.
  sonlu elemanlar gibi başka tasarım analizleri varmı? Makine tasarım analizlerini maddeler halinde özetleyebilirmisiniz.

  • 01/04/2016, 20:34

   Sonlu elemanlar en popüleri ve en çok kullanılanı. Tabii başkaları da var, sonuçta bunlar bir yaklaşım ve bir şeye birden fazla açıdan yaklaşılabilir. Boundary Element Method (BEM), Statistical Energy Analysis (SEA) sadece birkaçı. Disipline göre değişir genelde.

 30. Muhammed İNAN
  23/05/2016, 12:00

  iyi bir acıklama olmuş.
  benim yüksek lisans tez konum sonsuz elamanlar yöntemi ile alakalı.
  bu yöntemle ilgili bir bilginiz var mı acaba?

 31. Burak
  27/05/2016, 23:35

  cidden çok güzel bir anlatım: sade, anlaşılır ve örneklerle zenginleştirilmiş.

 32. kadir
  14/06/2016, 16:45

  Merhaba. Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Actran programı ile bitirme tezi hazırlıyorum. Geleceğe dönük olarak çalışmak istediğim bir alan ve kendimi geliştirmek istiyorum. Sizce Actran başlangıç için uygun mu ? Başka analiz programı hakkında bilgim olmadığı için soruyorum. Saygılar.

  • 16/06/2016, 22:08

   Actran yüksek frekanslardaki akustik analizlere yönelik daha spesifik bir CAE programı. Eğer NVH (ses-titreşim) üzerinden ilerlemek istiyorsanız mantıklı ama özel sektörde sadece Actran ile seçimleriniz çok kısıtlanır (ne olduğunu bile bilen azdır). Genel FEM yazılımlarının (Ansys, Hypermesh, Abaqus, vs) bu yönden önü daha açıktır. Akademik düşünüyorsunuz da mantıklı bir seçim, hele sevdiyseniz.

   • kadir
    16/06/2016, 22:20

    Anlıyorum. Umarım umduğumu bulurum :). Çok teşekküler. İyi çalışmalar.

 33. Sinem
  17/07/2016, 12:24

  Merhaba hocam yazınız faydalı ve açıklayıcı olmuş. Hocam ben yüksek lisans tezi için helikopter blade i için FSI analiz desteği almak istiyorum. Bana önerebileceğiniz tanıdığınız ücret karşılığı analiz yapan birileri var mı?

  • 25/07/2016, 22:38

   Yok maalesef, bulman da çok zor, spesifik bir analiz çünkü

 34. Semih
  31/07/2016, 15:47

  Çok güzel olmuş hocam gayet açıklayıcı fakat bir sorum olacak volume ve elements arasındaki farkı formülizasyona girmeden açıklamamız mümkün müdür? Comsol’a falan baktım fakat tatmin edici bir Türkçeye dönüştüremedim bunu çünkü ben de tam alıgalayamadım olayı. Durum sadece zaman ve işlemciden ibaretmiş gözükmekte.

 35. Onur
  08/06/2017, 19:16

  Merhaba, ben yeni mezun mühendisim. Önümüzdeki hafta Almanya’da bir otomotiv firmasının mülakatına gireceğim. Formda, hangi “project management” yöntemlerini biliyorsunuz diye yazmışlar. Ben de FEM analysis’i Türkçe kaynaklardan araştırmaya karar verdim ve burada buldum kendimi 🙂 Basit düzeyde bilgim olduğunu ekleyeceğim ve mülakatta kendimi basit seviyede ifade edebilmek istiyorum. Mesela öğrenciyken 3D Studio Max kullandım, orada render alırken veya animasyon yaparken bu metodu kullanmış oluyor muyuz? Veya Ar-Ge alanında bir üniversitede staj yapmıştım, orada transistörlerin LabVIEW ile grafikler elde ederek kaliteli olup olmadığını test ediyorduk. Bu tarz bir şey mi bu? Bu konuda ipuçları verirseniz çok sevinirim. Elinize sağlık, yazı için teşekkürler.

  • 18/06/2017, 16:58

   FE yöntemi farklı bir metot. CAD programları bazen FEM kullanan toollar barındırsa da sadece genel fikir vermek için kullanılır. Bahsettiğiniz toollar, bunlardan değil sanırım.

 36. Gözde
  30/10/2017, 14:17

  Merhaba, ben sivil havacılıkta yüksek lisans öğrencisiyim. Ansys de yorulma çatlak ilerlemesi çalışmaktayım. Açıkçası öğrenebileceğim kimseyi bulamadım. Mühendislik firmaları ise sadece grup olarak eğitim veriyorlar. Analiz konusunda yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

  • 05/11/2017, 18:23

   Kişisel yardım vermiyorum Gözde Hanım. İlgili hocaları ve/veya teknik desteği deneyebilirsiniz.

 37. Mehmet Ateş
  01/03/2018, 21:51

  Selam Artun Bey,
  Aynı sektörün bir mühendisiyim.
  Kavramları ve yapılan iş / işlemleri gayet net bir şekilde ortaya koymuşsunuz.
  Ellerinize sağlık…
  Saygılarımla

 38. Berza
  09/08/2018, 09:32

  Merhaba, sanırım FEM analizini bundan net sadeleştirilemezdi. Çok güzel bir özetleme olmuş. Ben sağlık sektöründe akademisyenim ve dinamik yutkunma modeli oluşturabilecek bir firma arayışı içindeyim. Daha önce iki adet stres dağılımı ve deplasman ele alan statik FEM analizi ile gerçekleştirilmiş çalışma yürüttüm ancak çalıştığımız firma ile biraz sıkıntı yaşadık. Yutkunma modeli oluşturabilecek, özellikle dili modelleyebilecek tanıdığınız bir firma var mıdır? Teşekkürler.

  • 09/08/2018, 09:56

   İlginiz için teşekkürler. Maalesef şahsen bilmiyorum, Bias veya Anova’yı belki deneyebilirsiniz ama ne kadar yardımcı olabilirler emin değilim.

 39. selen
  11/09/2018, 21:50

  Merhaba Artun Bey,
  Yeni mezun makine mühendisiyim. Ansys ile okulumda aldığım seçmeli ders sayesinde tanıştım akabinde bitirme projeleri için Ansys programını kullandım. Kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Bayağı bir iş başvurusunda bulundum 🙂 henüz bir dönüş olmadı taktir edersiniz ki mevzu “tecrübe” :(. Dediğiniz gibi proje üzerinde çalışılmadığı süre boyunca tutorial sizi geliştirmiyor. Ne tavsiye edersiniz ? Bu sektörün içine nasıl girebilirim ? Tecrübenizden dolayı size danışmak istedim. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.

  İyi çalışmalar dilerim.

  • 11/09/2018, 23:09

   Yabancı dilinizi geliştirerek, Office programları kabiliyetlerinizi arttırarak ve bir kod dili gibi ekstra bir şey öğrenerek işe girme şansınızı arttırabilirsiniz. Mutlaka bir fırsat çıkar, merak etmeyin.

 40. selen
  11/09/2018, 23:12

  Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Kod dili olarak ne tavsiye edersiniz ?

  • 11/09/2018, 23:37

   çoğu mühendislik programı python kullanıyor lakin C, C++, java da gayet genel kullanılan diller. Google’de ufak bir aramayla daha tutarlı cevap alabilirsin 😉

   • selen
    11/09/2018, 23:40

    Cok tesekkur ediyorum. İyi calismalar dilerim 😊

 41. 28/11/2018, 15:28

  selam ; halildeniz@cryolin.com.tr

  0507 3135017

  lütfen iletişime geçelim , projemiz var Pİ VE ADR li İSOTANK KONTEYNER
  sonlu elemanlar analizi yaptıracağız .

  • 01/12/2018, 14:11

   Dışarıya iş yapmıyorum. Bias, Anova vb. firmalarla iletişim kurabilirsiniz.

 42. nurullah
  24/02/2021, 21:34

  sonlu elemanlar analiz yöntemini araştırırken kendimi burada buldum. Yazınızı bir solukta okudum, herhalde FEM’in ne olduğu bundan daha basit bir şekilde anlatılamaz diye düşünüyorum. makine mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. konstrüksiyon dalını seçmeye karar verdim. Bu dalı seçenler sektörde genelde mekanik tasarım, yapısal analiz vb alanlarda çalışıyor. tasarım konusu ilgimi çekmiyor ama yapısal analiz konusunda biraz kararsızım.(statik, mukavemet, malzeme, makel derslerim çok iyi ) bu konuda yaşadığım kafa karışıklığını gidermek için bir kaç sorum olacak. cevaplarsanız sevinirim
  1-yapısal analiz yönteminin geleceğini nasıl görüyorsunuz?, yani önümüzdeki yıllar bu alanda uzmanlaşmış mühendislere daha fazla ihtiyaç olur mu?, ülkemizde bu alanda iş imkanları nasıl?, maaşlar tatmin edici mi?
  2-bu işin teori kısmını iyi bilmek gerekir mi ? bu alanda yazılmış hangi kaynakları önerirsiniz?
  3- bu alan için yazılım dili python mu matlab mı?

  “Başkalarının hatalarından ders alın. İnsan bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.” Eleanor Roosevelt

  • 24/02/2021, 22:59

   Öncelikle beğenmenize sevindim, teşekkür ederim. Cevaplarım şunlar;
   1- FEM’e ya da genel olarak simülasyon yöntemlerine ihtiyaç bitmez. Metotlar ve programlar değişebilir ama ülkemizde de dünyada da devam eder. İş imkanları fena değil, seçenekler artıyor. Maaş skalası ülke ortalamasında, başlarda düşük denilebilir.
   2- kesinlikle teori çok önemli ve devamlı kendini geliştirmen gereken bir sektör. MIT’nin online ve ücretsiz derslerini önerebilirim.
   3- Yazılım dili çok değişken ama Python önde sanki.

 43. Uğur
  25/02/2021, 10:09

  Artun Bey merhaba,
  Size ufak bir sorum olacaktı.

  Sonlu elemanlar metodu ile analiz yapmak için illa bir katı modele mi ihtiyacımız var?
  Yani dışarıda herhangi bir programla düzenlediğimiz STL bir datayı ANSYS vb. bir analiz programına import ederek direkt olarak kullanabilir miyiz?

  Çok teşekkür ederim.

  • 25/02/2021, 14:57

   Tabii, ansys özelinde bilmesem de çoğu yazılım izin veriyor.

 44. nurullah
  25/02/2021, 11:59

  cevabınız için teşekkür ederim. Ben zaten sürekli öğrenmeye teşvik eden bir iş yapmak istiyorum. iş ilanlarına baktığımda bir yazılım dili de bilmeni istiyorlar. anladığım kadarıyla biraz yazılım ile iç içe bir alan. bir sorum daha olacak: analiz yaparken kullandığınız programlar olayı simüle etmek için yeterli mi yoksa bazen kod yazmak gerekir mi? yani yazılım bu işin tam olarak neresinde ?

  • nurullah
   25/02/2021, 14:08

   Artun bey birde şunu sormak istiyorum. NVH yazı serisini okudum sanırım FEM’i iyi anlamak için mukavemet ve malzeme bilgisi kadar mekanik titreşimler bilgisi de gerekli.

   • 25/02/2021, 14:56

    İki yoruma bir arada cevap vereceğim:
    FEM çok geniş bir disiplin. CFD (akışkanlar), durability, NVH ve crash ana bölümleri denilebilir ve her biri diğerinden farklıdır, genelde sadece birinde uzmanlaşılır. Ona göre de teorik altyapı gayet değişir.
    Yazılım- kod ilişkisi de değişkendir. Mevcut yazılımlarla çoğu şeyi yapabilirsiniz ama bazen olmayan bir şey de gerekebilir. Bu yüzden her FEM yazılımı bu tip detaylara yönelik kod yazmaya izin verir.

 45. dilşat
  12/07/2021, 23:18

  Hocam merhaba , ben makine mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim çizim programları araştırması yaparken ansys programını gördüm ve birkaç viedo izledim. Daha sonra FEA ile ilgili bir kaç makale okudum. Şuan FEA başlamak istiyorum başlamadan önce temel derslerden eksiklerimi tamamlamak zorundayım herhalde ve ben 4.sınıf olmadan FEA temelimi oluşturmak istiyorum fakat nereden başlamam gerektiği hakkında fikrim yok.Bana bu konuda bir plan oluşturmama yardımcı olur musunuz?

  • 12/07/2021, 23:45

   Merhaba, teknik resim, statik, mukavemet ve termodinamik eğer yapısal FEA yapacaksanız bilmeniz gereken ana disiplinler. Çoğu okulda sayısal yöntemler ve sonlu elemanlar dersi de var. Farklı FEA disiplinleri için de akışkanlar dinamiği, dinamik gerekiyor.

 46. Uğur
  18/01/2022, 16:42

  Hocam 10 dk önce NVH nin ne demek olduğunu araştırırken sizi buldum. Yazılarınızı okudukça mutlu oluyorum nedendir bilmem

 47. Esat
  18/01/2022, 22:15

  Hocam NVH Geliştirme dediğimiz kısım ne iş yapar bilginiz var mı? Hani CEA analizini yapan kısım NVH Kısmı tamam ama Development kısmı ne iş yaparlar ?

  • 16/03/2022, 21:24

   Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın, aracın ses ve titreşim karakteristiğini geliştirmeyi kastediyor olabilir. Tabii bu da analiz ve testle olur.

 48. Alev Yakut Uslu
  19/12/2022, 18:13

  Sayın Artun Bey,bilgilendirmeleri biz ve emeğiniz için teşekkürler.
  Oğlum makina.muh.ogrenisi,bu dersi anlama ve projelerini yapmaya ihtiyacı var,acaba ders verebilme durumunuz olabilir mi?
  Çok ihtiyacı olduğunu paylaşıyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

  • 25/12/2022, 12:12

   Alev Hanım, eğitimci de olmadığımdan ne özel ders veriyorum ne de dışarıya proje yapıyorum. İlginiz için teşekkürler

 1. 27/04/2013, 22:00
 2. 30/07/2015, 23:38
 3. 07/08/2015, 11:46
 4. 26/09/2017, 11:30
 5. 28/12/2017, 19:40
 6. 23/09/2019, 14:20

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: