2013’ün Ardından…

Bir yıl daha sona eriyor. Herkes bir yıl daha deneyimleniyor. Kimisi bu bir yılı kullanamayarak yerinde sayarken, diğeri yaşadıklarından ders alıp gittikçe olgunlaşıyor, büyüyor. Büyümek, bazısına göre erdem ise bazısına göre de çocukluğunu kaybetmektir.

buyumek

Çocuk olmak güzeldir; her şeyi denemek isteyen, asi, korkusuz, düşünmeden hareket eden. Lakin her şeyde olduğu gibi, çocukluğun da avantaj ve dezavantajları vardı; o da kendi zamanı içinde güzeldir. Zamanı gelince büyümek gerekir. Dünya böyledir çünkü. Sorumluluk almak gerekir, çalışmak gerekir, aşık olmak gerekir, düşünmek gerekir. Statükodan ayrılmak zordur elbet; para babadan, sevginin en temizi anneden gelince hele. Lakin kendi hayatını kurmalısın ki dünyaya kendi izini bırakabil. Hayat kolay değildir.

2013 hepimiz için zorlu bir yıl oldu. Benim için de, sizin için de, Türkiye için de. 2012’nin bende bıraktığı yoğun duyguları sindirebilme yılımdı. Daha yavaş hareket edebilmeyi kanıksadım, daha fazla kafa yormam gerektiğini, daha çok dinlemem gerektiğini, daha çok aktif olmam gerektiğini anladım. Yine bir sürü film izledim. (Top 10 listemi sonra yapacağım 🙂 ) Yeni yerler gördüm, yeni insanlarla tanıştım, yeni tatlar tattım, acı da çektim, kahkaha da attım. Bir sürü güzel şey gibi hatalar da yaptım. Kısacası insandım bu yıl da, her yıl olduğu ve olacağı gibi.

gezi-parki-olaylari

Benim büyümemle kıyasla daha çok büyüyen biri varsa o da Türkiye’dir. Artık Türk halkı, çocukluktan çıkması gerektiğini kavramıştır. Eğer gerçek karar vermek hakkını elde etmek istiyorsa, bunun için savaşması gerektiğini fark etmiştir. ‘Ağlamayan çocuğa meme yok’ misali lafını söylemeyen ve lafının arkasında durmayan gerçek demokrasiye sahip olamaz.  5 yılda bir sandığa giderek demokrasi yürümez. Bunu çoğu millet anlamıştır, elbet Türkiye de (ve AKP de) anlayacaktır. Dünyanın giderek küçüldüğü, farklı dinamiklerinin ortaya çıkmaya başladığı ve yaşamlarımızın her yıl güncellendiği bu çağda; Türkiye’nin 1930’lu yılların demokrasisiyle yönetilmesi elbet düşünülemezdi. Baştaki hükümet bunu anlayamasa da iletişimin bu kadar arttığı ve küresel sermayenin bu kadar palazlandığı bir ortamda; jeopolitik ve ekonomik önemi çok yüksek olan ülkemizin bu kadar geri bir zihniyetle yönetilebileceğini düşünmek abesle iştigaldir bir nevi.

İşte tüm bu sebeplerle internetin sadece bir eğlence olduğunu düşünenler sadece çağ dışı kalmakla yetinmeyip, aktif siyaset/ekonomi/kültür sahnesinden de silinecektir. (Tabii bu husus, gitmesi gerekenler kadar, bize ışık veren ama çağa ayak uyduramayanlarının da gidişine yol açacaktır, ne yazık ki.) İletişimin saniyelik, para biriminin dijital, filmlerin piksel, iş yaşamının inovatif olacağı bu yeni düzende analog işler sadece hobi kapsamında kalacaktır. En güncelinden örnek vermek gerekirse, aldığı rüşveti şaka gibi ayakkabı kutusunda saklayarak yakalanan bakan çocuklarına dünyada artık çok yer yok. Çünkü ABD ve AB’nin tüm önleme çabalarına karşın dijital para birimi Bitcoin hızla büyüyor. Ülkeler bile (bkz. Güney Kıbrıs) paralarını Bitcoin’e çevriliyor, ülkemizde bile Bitcoin ATM’si var artık! Diğer deyişle, artık kimse evinde para saklamıyor, kara para olsa bile! Dünyanın bu kadar hızlı güncellendiği bir çağda, 30’lar-50’ler mantığıyla Türkiye’yi bırakın yönetmek, Türkiye’de yaşamak bile sıkıntı haline gelecektir, önümüzdeki yıllar dahilinde.

Ülkemizin gündemi veya kişisel gündemlerimiz ne kadar yoğun ve kötümser olursa olsun yeni yıl her zaman UMUT demektir. Daha yaşanacak yeni günler, okunacak yeni kitaplar, seyredilecek yeni filmler, tanışılacak yeni insanlar, tadılacak yeni lezzetler, görülecek yeni yerler var. Aşka, kahkahaya, sevgiye her zaman yer var bu yeni yılda. Küçük şeyleri unutmadan, büyük şeyleri de ıskalamadan geçireceğiniz güzel bir yıl sizlerle ve sevdiklerinizle olsun!

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: