Başlangıç > fikir, popüler, TV, yorum > Yarışma ve Sonrası

Yarışma ve Sonrası

Bu yazı yayınlandığında bir sürü kişi beni beyazcamda görmüş olacak ve herkesin kafasında farklı bir düşünce oluşacak. Bir önceki yazımda, yarışmaya kendim için katıldım derken ciddiydim. Yarışmayı yüz bin kişi izlediğini varsaysak (“Yetmiş milyon beni izliyor!” geyiği yapmayacağım) yüz bin farklı düşünce demektir bu. Oysa bunlardan kaçı benim önemlidir diye sorarsanız. Sıfır demem gerek.

Teoride kimsenin düşüncesinin benden daha önemli olmadığını bildiğim halde, zihin yine negatif düşünüyor. “Aman benim hakkımda ne derler?”, “Bana acırlar mı?”. “Acaba yanlış mı anlaşılırım?”, “Joker kullanmadığım için herkes üzerime çullanacak!”, … Peki ne kadarı doğru yada ne kadarını dikkate almalıyım? Bu düşünceler gerçekten beynimin düşünceleri mi yoksa zihnin ürettiği boş kaygılar mı?

Yayın saati yaklaştıkça kafamda düşünceler artıyor. Stüdyoya çıkarken bile aklıma gelmeyen sorular bunlar. Ama beynimim bir köşesi ısrarla direniyor: Başkalarının düşüncelerini dikkate alma, kendini birinci sıraya koy!

Bugün kafamda Andy Warhol’un ünlü sözü dolaşıp durdu: “Herkes 15 dakikalığına ünlü olacak!” Evet, bu gece çoğu kişi beni izleyecek ve ahkam kesecek. Yani? 1-2 hafta sonra kim hatırlayacak ki? Eminim, bir süre zarfında beni görenler bir sürü yorumda bulunacak. N’olmuş ki? Ben 10 gün önce olayı bitirmişim, çıkıp yarışmışım zaten. Kafamda muhasebesini yapıp bir kenara koymuşum.

Yine de buraya yazmam gerek: Neden hiç  joker kullanmadığımı? (seyirci jokerini saymıyorum)

Benim borcum yok şükür, alacağım vereceğim de yok. O yüzden daha yarışmaya gitmeden, belli yere kadar risk alacağımı kafamda belirlemiştim. Benim için asıl önemli olan, orada heyecandan yoksun olarak kendim olarak yarışmaktı ve saçmalamamaktı. O yüzden çıkınca ve ilk 7 soru da kolay gelip hiç düşünmeden cevaplayınca ben rahatladım. Şu var, Kenan Işık’ın engelimi öne çıkarmak istemesini anlayınca rahatsız oldum biraz ve mevcut heyecanımı arttırdı ne yazık ki.* Ama soruları düşünmeme engel olmadı neyse ki.

Geldik 8. soruya: “Semerkant  kitabı kimi anlatmaktadır?” Bana ters bir soru. Modern edebiyatı takip ettiğim söylenemez yazar adları dışında. Ama 2 şıkka indirmişken ve kaybedecek para ödülüm yokken risk almak istedim. Seyirci jokeri hataydı ama zaten hiç umursamadım. Sonuçta Semerkant’a Cengiz Han çok daha yakındı, Ömer Hayyam’dansa (yaşam yeri olarak). Son raddede yanlış cevaplayıp, 15000 TL’yi alıp çıktım. Allah bereket versin.

İçim oldukça rahat. Tek korkum gelecek saçma sapan yorumlar. Onların da bir çaresine bakacağım artık.

Benim için çok ilginç bir deneyim olduğunu söylemem gerek. Kendimle hesaplaşma adına ve bir nevi kendimi kanıtlama adına önemli bir adımdı.

Son olarak, herkes parayı ne zaman vereceklerini merak ediyor: Anlaşmaya göre yayından 90 gün sonra verecekler.

*: Bugün gördüm ki televizyonda, gazetelerde ve internette ‘engelli’ oluşum öne çıkarılıyor. Eminim ki yarışma sonrasında da bunu öne çıkaracaklardır. Kendini her zaman öncelikle ‘insan’ olarak tanımlayan biri olarak bu bakış açısı, bana çok ters gelse de; TV’nin bu pazarlama stratejisini çok da önemsemediğimi söylemem gerek. İsteyen istediği gibi düşünür, isyen beni aciz bir engelli olarak görür, isteyen bilgisini ve beynini kullanmaya çalışan bir insan. Size kalmış.

Kategoriler:fikir, popüler, TV, yorum Etiketler:
 1. nevzat çalıkuşu
  02/03/2012, 00:00

  Çok yerinde ve mantıklı değerlendirmeni okudum ve “işte Artun” dedim. Selamlar, sevgiler Artun’cuğum.

  • 02/03/2012, 00:06

   Çok teşekkür ederim Nevzat Amca. Senden böyle bir yorum duymak gururlandırıcı.

 2. 02/03/2012, 00:00

  Yarışmayı izlemeyi unuttum ben :S, acaba link falan var mı verebileceğin? Bu arada, Semerkand sorusu cidden kolaymış be Artun! 🙂 Kitapkurdu Martı tebrik ve selam eder. 🙂

  • 02/03/2012, 00:05

   Modern edebiyatla hiç alakam yok Martı. Büyük eksikliğim ama öyle işte, ne yaparsın. Sağ ol.

 3. damla
  02/03/2012, 00:06

  Öncelikle medeni cesaretinden dolayı seni tebrik ederim.Topluluk önünde konuşmak,kendini ifade etmek zordur.Mesleğim gereği sürekli bunu yapmak zorunda olsam da hala heyecanlanıyorum,kıpkırmızı oluyorum çoğu zaman.Sen ise yarışmada çok sakindin.Hatta Kenan Işık’ın eli ayağı dolaştı senin sakinliğin karşısında 🙂 Yarışmaya gelince.. Güzeldi.Zevkliydi seni izlemek.Her yarışmada bu zevki alamıyorsun.Elendiğin soruda ben de seninle aynı cevabı verdim o yüzden yadırgamıyorum 🙂 Ayrıca sana yarışma müdavimleri ve kendi adıma teşekkür ederim; oradaki arka planı tüm samimiyetinle bize aktardığın,deneyimini bizimle paylaştığın için.Facebook kullanıyor musun bilmiyorum ama seni ekledim.Kabul edersen çok sevinirim.Senin kadar zeki ve kendine güvenen birini yakından tanımak isterim..

  • 02/03/2012, 00:11

   Açıkçası kendimden hiç memnun değilim ne yazık ki. Çünkü fazla heyecanlanmışım ve bu konuşmamı inanılmaz kötüleştirmiş. Belki de kendini izlemekten kayanaklanan bir yanılsama.

   Facebook hesabımı şu an dışarıya kapadım (yarışma sebebiyle) ama seni görürsen eklerim.

 4. müge
  02/03/2012, 00:18

  seni bugün izleyen herkes hayran olmuştur eminim, yürekten tebrikler.

 5. elif
  02/03/2012, 01:14

  Merhaba Artun;
  Seni yarışmada izledim.Ben de bir itü’lü olarak seninle gurur duydum.Başarılarının devamını dilerim.Kenan Işık’ın engelini öne çıkarmaya çalışması gerçekten rahatsız ediciydi. Fakat ben bir seyirci olarak düşüncemi belirtmek için yazıyorum. Gayet yakışıklıydın kamera karşısında:)Tek yaşadığına şaşırması falan çok saçmaydı.Eleştirilere aldırma ne erkekler var ne giyeceğini bilmekten aciz.Seni eleştirenler kendi acizliklerine baksınlar. Sen orada kendini gerçekten kanıtladın. Tekrar tebrikler.Başarılarının devamını dilerim.

 6. carmela
  02/03/2012, 01:36

  gerçekten hayran olunacak bir yarışma çıkardın.. sosyal medyada engelli olman ön plana çıkarılıyormuş gibi gelebilir çünkü şaşırtıcısın ve özelsin, çünkü etrafımız sürekli kendini engelleyip başkasını suçlayan insanlarla dolu…bir nebze olsun birilerine umut ışığı yakmış, ilham vermiş olabilirsin..kenan ışık’ın her yarışmacıya yaptığı bilinçli bir şey olmalı karşındakinin hassas noktasının üzerine gidip yarışmadan elenmesini sağlamak…kendini izlemeye tahammül edememişsin evet bu bir yanılsama…ben bir oyuncuyum ve oyuncuların birçoğu kendini ekranda görmeye tahammül edemez..
  kötü yorumlar duyarsan lütfen takılma..tebrik ediyorum..

 7. yakup
  02/03/2012, 09:57

  artun reyiz 🙂
  kimse sana zaten birşey demez,diyemez.
  bence çok güzel bir yarışma çıkardın.
  çoğu kişiye sorulan soruları sana da sordular..
  risk alarak iyi mi yaptın bilemem ama bence iyi yaptın.
  senin için hayırlı olan para buymuş.güle güle kullan.
  ayrıca gerçekten yakışıklısın baya:)

 8. Asli Unur
  02/03/2012, 10:41

  Ben tesadufen gordum. Izledim tabi. Ben Kenan Isik’a Baris Akarsu sorusunda, biz genciz tabi bilmemiz normal dediginde (ki cok efendi bir sekilde soyledin) bozulmasina cok guldum.

  Sakin ve kendinden emin bir havaya sahip ender kisilerdendin. Farkin belliydi.

  Soru kitabi okumayan icin tahmin etmesi zor, ama yanit verince cok uzuldum yaaa! Seninle tanistigim icin, bak bu cocuk kesin bayaa tepelere cikacak diye bekledim, e olsun.

 9. Huri
  02/03/2012, 10:47

  Artun,

  Öncelikle tebrik ederim. Bu tarz bir yarışmaya katılmak bile büyük cesaret ki sen katılıp gayet güzel yarışmışsın…

  Yersiz kaygılarını bir kenara bırak..
  Başarılarının devamını dilerim.

 10. birsen aktekin
  02/03/2012, 10:49

  medeni cesaretinin için seni tebrik ediyorum.isteyen istediğini düşünsün kimin umurunda.biz seni biliyoruz,yarışmaya katılacağını duyduğumuzda hepimiz çok sevindik.yarışma bittiğinde belki de bizim kardeşimiz olduğun için ne kadar çabuk bitti dedik.sanki başkalarının ki daha uzun sürüyor gibi geldi.anlayacağın tadı damağımızda kaldı.keşke risk almasaydın en azından benim senden beklentim daha yüksekti.güle güle harca paranı.seni tekrar tebrik ediyorum. (bu arada bana da katılmam için zorluyorlar ama ben senin gösterdiğin cesareti göteremiyorum) seni çok öpüyorum kendine iyi bak

 11. Birgül Aktekin
  02/03/2012, 13:26

  Yeşil gözlü dev adam!!!!gözümde hala büyümesende dün gece kocamandınnn..Seni izlerken en az senin kadar heyecanladım:)
  Kendi kendini üzeceğine bugünlere başkalarının düşünceleri ile değil tek başına, kendi çabanla nasıl geldiğini hatırla!!!
  Havalar ısınıyor..biliyorsun kordon da kafa çekeceğimiz günü bekliyorum sabırsızlıkla..

 12. Efe
  02/03/2012, 18:23

  Bende çok ama çok beğendim.Evet engel konusunda çok haklısın gereksizdi saçmalamaktan başka bişi değildi bnmde bir kardeşim engelli ve sizinle irtibata geçmek istiyorum çünkü resmen sizin küçüklüğünüz ve sizden tavsiyeler almak beni çok mutlu eder çok yardımcı olursunuz şimdiden teşekkür ederim efe.ozkan93@hotmail.com a e postanızı bekliyorum:)

 13. 03/03/2012, 08:26

  Selam, seni taa Meksika’dan izledim, cok zekisin emeginle hakkinla bir miktar para alabildin, belki daha fazlasi da olabilirdi ama kismet, onemli degil su an bence yolun cok acik, risk almak her zaman guzeldir, kimseye hesap verme bosver, sen o an ne dogru oldugunu dusunduysen hissettiysen oyle davrandin, keske demek icin cok gec. Helal olsun cok guzel yaristin onemli olan o. Eksi sozlukte birileri soyle birsey yazmis: Yarismayi kayebtti ama kalpleri kazandi diye, bu daha onemli ve bunun acimayla hibir ilgisi yok aksine Turkiye seninle gurur duydu, bir cok kisiye umut olduguna eminim. Basarilarinin devamini dilerim…

 14. 03/03/2012, 08:37

  Artun,
  Ba$kalarinin dü$üncelerini, kendi dü$üncelerin önüne gecirdigin an, kaybetmeye ba$lamissindir. Bu nedenle verdigin kararlarin her zaman arkasinda durabiliyor olmani takdir ettim ve yari$madaki ba$arindan dolayi tebrik ederim. Beni $a$irttin mi? Asla “)

  Yari$madaki bir soruya verdigin karar “Risk” , sokaga adimimizi attiginmiz anda goze aldigimiz; kafamizdan sildigimizi kimi zaman soylesek de kimi zaman varligini bildigimiz baki$larin “Risk”i yaninda ne’dir? Hic.

  Sozu cok fazla uzatmayacagim ve asil soylemek istedigim cumleye dogrudan gelecegim, TR’ye geldigimde pizzalari senin ismarlaman gerektiğini düşünmüyor değilim. “)))

  From Russia with Love

  • 03/03/2012, 23:36

   Reis, sen gele hele İstanbul’a, kapım her zaman açıktır sana (tabii eşine de). Hem pizzamızı yiyip hem risk hakkında konuşuruz. Bakarsın bir de Risk atarız. 😀

 15. Dz Ak
  04/03/2012, 00:26

  Artun, başarından dolayı tebrik ederim. Her gün yolda yürürken ya da otobüste ya da derste gördüğümüz sıradan insanların başarısı değildi. Seni sıradanlıktan çıkaran kesinlikle engelin değil tam tersine gözlerindeki zeka pırıltısı ve özgüven. [Sana facebook yoluyla ulaşmaya çalışmıştım ama sanırım kullanmadığın hesabına( itü bağlantılı olan hesabın) mesaj attım. ]

  • 04/03/2012, 00:30

   Mesaj attığınız hesabı artık kullanmıyorum. Mevcut hesabımı ise bir süreliğine dışarıya kapadım.

   • Dz Ak
    04/03/2012, 00:37

    O zaman mevcut hesabınızı dışarıya açana kadar beklemem gerek.

 16. 04/03/2012, 04:52

  Her ne sekilde olursa olsun basariyla tamamladigin bu katilim neticesinde seni kutluyoruz dostum. Ne yazik ki izleyemedik yarismayi ayin birinde oldugunu bildigimiz halde, izleyebilecegimiz bir yer varsa lutfen paylas cok merak ediyoruz (e-posta?).
  Kazandigin rakam sahip oldugun bilgi birikimine kiyasla biraz dusuk kalmis olsa da yinede hic yoktan iyidir. Gelecek seyahatin icin guzel bir kazanc. Avrupa turu kulaga hos geliyor. Peki ya uzak dogu 🙂
  Mart ayinda kendini videolarda izlemen ile ilgili yazdigin yazidan sonra yuzbinlerin izledigi bir programda kamera karsisina cikmak her yigidin harci degil. Kisisel basarilarina bir yenisini daha ekledin. Seni asil gercekten tanimaya basladiktan sonra gercek seni gormeye basladigimi ve o zamandan beri de takdir ettigimi soylemek isterim. Sen azmin ve istekli olmanin canli bir ornegisin.

  • 04/03/2012, 09:50

   Izledik Artun. Cok gonulleri yakmissin beea. Eh oyle yaslisin dersen adama hemen seni siradaki ilk soruda eler 😉 Bu arada soruyu sikayet mi etsek diye dusunuyorum, kitapta Omer Hayyam’in hayati anlatilmiyor, Omer Hayyam’in hayati kurgulaniyor. Olaylar ve kisiler ve zamanlar aslinda bir kurgu ve “Hayatini anlatmak” tarifine uymuyor bence. Tabi bir bilene sormak lazim yanlis birsey soylemeyeyim. Cokda guzel kitaptir beea, ben sevmistim. Gule gule harca.

 17. didem tarkun
  09/03/2012, 23:35

  Artuncum,
  Ben bir suredir Almanya’da yasiyorum ve televizyonum yok. Yarisma yayinlandigi gece tesadufen izindeydim, ailemin yaninda Izmir’de. Seni ekranda gorunce, cok duygulandim. Iki damla goz yasima engel olamadim.. bence harika yaristin.. sevgiyle kal..
  Didem Tarkun

 18. asya
  09/12/2013, 18:19

  paranızı alabildiniz mi Artun bey bu konuda bizi bilgilendirirmisiniz lütfen.

 19. hilal
  19/11/2014, 10:13

  Aradan bayaa geçmiş verdiler mi ödülü? 14 au sonra hala vermediler yazanlar vardı ekşide de ondan

  • hilal
   19/11/2014, 10:14

   Pardon almışsınız gördüm yorumu 🙂

 20. Dodo
  18/03/2015, 20:17

  Artun Bey,

  Merhabalar,

  Ben aradan seneler dahi geçmesine rağmen yazmış olduğun iki metnini baştan sona kadar tüm yorumlarıyla beraber okudum.

  Yani okadar çok mükemmel bir anlatım olmuşki gerçekte bir anı eseri tarzında.

  yazdıkların okadar akıcı ve sürükleyici ki yarışmanı bile baştan sona izletti bana.

  umarım yazmayı bırakmamışındır.

  saygılar.

 21. Teksin AHLAT
  21/09/2016, 09:12

  Uzun zamandır başka bir kişinin duygu ve düşüncelerini sonuna kadar okumamıştım. Yarışma ile ilgili bütün yazılarını okudum. Tebrikler. Bu arada anlatma tarzın üst seviyede ve akışkan. Kitap yazsan okurum yani. Tabi gerçek bir hikaye yazmanın da etkisi var.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: