Başlangıç > sinema > Sinemasal Sayıklamalar

Sinemasal Sayıklamalar

  • Coraline, iki arada bir derede sanki. Bir şeyleri eksik. Konunun karamsarlığıyla çocuk filmi yapmanın çelişkisi sanki olay. Demek ki The Nightmare Before Christmas’ın esas beyni Tim Burton’muş gerçekten. Henry Sellick ise zanaatkardan mürekkep.
  • Aslında çocuk filmi sınırları da gayet esneyebilir. Gerçekten kaliteli bir filmi, ben de izlerim çocuklar da. Ayrım yapmaya gerek yok! Bir Finding Nemo, bir Ice Age buna harika bir örnek.
  • Total Film’in internet sitesi gerçekten şahane. Bilhassa ‘features’ (kategoriler) bölümü çok iyi. Geçenlerde ‘Sinemayı Etkileyen 67 Film’ seçkisi hazırlamışlar ki, bu alanın en iyi çalışmasıydı bence. Ama incelemek için ‘casual’ (simple değil) İngilizcenizin iyi olması gerekiyor. Bol argolu ve kısaltmalı bir İngilizcesi var, dergilerdeki gibi.
  • Ama hard copy (basılmış) dergi olarak Empire, Total Film’den daha iyi.
  • 10 Things I Hate About You, potansiyelini boşa harcamış bir gençlik romantik-komedisi. 80’lerde bu tür o kadar başyapıt üretti ki yeterli tatmini sağlamıyor. Ama eğlenceli gayet.
  • Bu ayki Altyazı sayısında, Orhan Gencebay hakkında harika bir dosya var. Arabesk, onun hayatımıza izdüşümü ve doğal olarak sinemamıza olan etkisi gayet derli toplu bir vaziyette analiz edilmiş. Sırf bu dosya için bu sayı alınır.
  • Geçen hafta nihayet bir Otto Preminger filmi seyredebildim: Anatomy of a Murder’ın tek farklı özelliği, adında belirttiği üzere cinayetin analizin yapması ve kararı seyircilere havale etmesi. Lakin bu, gayet zor bir senaryo ve cesaret gerektiriyor. O yüzden film bir başyapıt!
Kategoriler:sinema
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: