Başlangıç > iş hayatı, Mühendislik, saçmalama edebiyatı, yorum > Volkswagen Skandalı, Teknik Açıklaması ve Ötesi

Volkswagen Skandalı, Teknik Açıklaması ve Ötesi

ÖNEMLİ NOT: Bu yazı, bir blog yazısıdır ve hiçbir şekilde akademik bir nitelik veya haber mantığı taşımamaktadır. Sadece benim bilgi birikimlerimi ve düşüncelerimi içermektedir. Bunlar da gayet yanlış olabilir. Yanlışsa da en  alttaki ‘GÜNCELLEME’ bölümünde konu ile açıklama girmeye çalışacağım. Yazı ile ilgili hakaret içermeyen (ki içerenleri de koydum biraz) olumsuz yorumları da en alttaki yorumlardan okuyabilirsiniz.

Dünya yeni bir skandalla çalkalanıyor ve şahsi fikrim bunun salt bir şirket krizi olmadığı yönünde. Lâkin bu teorimden önce olayı basit bir şekilde açıklamak gerekiyor: Nedir bu Volkswagen skandalı?

İlk bilinmesi gereken teknik detay, Amerika ve Avrupa’da bir aracın farklı şekilde satış tescili alması. Avrupa’da bir aracın tescil alabilmesi için, devlet kontrolünde tüm gerekli testlerden geçmesi gerekiyor. Türkiye’de de bu sistem geçerli. Amerika’da ise işler biraz çetrefilli: Bir araca ait tüm teknik detaylar bir forma yazılarak devlete teslim ediliyor ve onaylanırsa tescil alınıyor. Fakat (!) araç satışa çıktıktan sonra devletin test şirketi, araç üreticisinin haberi olmadan piyasadan bir aracı satın alıyor ve tüm testlerini yapıp dokümanda beyan ettikleriyle uyup uymadığını kontrol ediyor. Uyuyorsa, test ücretini şirkete fatura ediyor sadece. Ama uymuyorsa gelsin milyar dolarlık cezalar!

vw

Volkswagen’e olan da budur! Aracın emisyon oranlarının beyan ettiği orandan 40 kat fazla olduğu tespit edilmiş. Skandal da kopmuş! İkinci sorumuz gelsin: Volkswagen gibi bir şirket bunu nasıl yapar?

Aslında sorunun cevabı hem çok basit, hem de kompleks: Çünkü herkes böyle yapıyor! Nasıl yani? Ben de bunu skandal patlayınca öğrendim. Aracın elektronik donanımına öyle bir modül yüklüyorsunuz ki araç, testte olduğunu anlıyor ve ona göre davranmaya başlıyor. Mesela normalde 40 kat fazla emisyon yayacakken bir anda kendini adapte edip istenen değerleri vermeye başlıyor. Avrupa’da bir testten onay alabilmeniz için araç üç defa aynı teste girmek ve bunun ikisinde istenen sonucu vermek zorunda. Zaten araç, ilk teste girdiğinde elektronik sistem testte olduğunu idrak ettiğinden (çünkü test senaryosu sabittir) diğer ikisinde ona göre davranmaya başlıyor.

Kısacası Avrupa’da üretim yapan herkesin bunu yapma ihtimali yüksek! Peki şimdi ne olacak?

Volkswagen öncelikle ABD’ye (devlete) yüklü bir ceza ödeyecek (18 milyar dolardan bahsediliyor). 2009’dan beri sattığı tüm araçları geri çağıracak. Bunun ücretini ve olası müşteri tazminatlarını ödeyecek. Şu anda okuduğum kadarıyla üç ülke daha test yapacağını açıkladı: Fransa, İtalya ve Güney Kore (üçü de pek manidar). Büyük ihtimalle bunlara da ceza ödemesi gerekecek. Daha fazla ülke de arkasından gelir ama Doğuş sayesinde Türkiye bu topa girmez bence. Tabii bunlara, karizmanın çizilmesiyle bundan sonraki yılların satışlarında oluşacak maddi kayıpları eklemek gerek.

Bunlar, bilinen ve her yabancı sitede okuyabileceğiniz bilgiler. Ama bence bu kısım, sadece bir bakış açısı ve olay çok daha büyük ve ciddi. Görünen ilk ve yüksek ihtimalle olacak olay: Avrupa’da üretilen diğer markaların da testlerinin tekrarlanması ve hatta sıkıca kontrol edilmesi. Burada Mercedes, BMW, Peugeot, Renault, Volvo gibi diğer devlerden bahsediyoruz ki kaçı testten çakar büyük soru işareti. Çakmaları hâlinde ne olur, daha büyük soru işareti. Birkaç yıl içinde bu haberlerin gelme ihtimali gayet yüksek.

vw-2

Bu olayın otomotiv sektörü açısından önemi şu: Alman ekolünün tartışılmaz liderliği bitti ve mühendislik gücü ciddi zarar gördü. Türkiye’de olmasa da dünyadaki alıcılar artık diğer ekollere yönelecek veya yönelme ihtimali artacak. Bu ekoller de Amerikan (General Motors ve Chevrolet) ve Uzak Doğu (Toyota, Hyundai, vs.) ekolleri. Diğer bir deyişle 2015, dünya otomotiv piyasasının şekil değiştirdiği yıl olarak tarihe geçecek gibi gözüküyor.

Biraz daha çapı büyütelim. Dünya ekonomisine yön veren şu anda kaç ekonomi var? Çin ve çevresi (ki bunların başında Güney Kore ile Hindistan geliyor, bu üç ülkenin de otomotiv sektörü son 10 yılda büyük atılım yaptı, hatırlayalım), Amerika (ekonomisini eğlence ve telife yöneltse de hâlâ önemli bir güç) ve Almanya. Geleceğim noktayı anladınız herhâlde: Volkswagen skandalıyla bu üç başat ekonomiden biri, büyük bir darbe aldı. Biraz zeki birinin bunun çok da spontane bir olay olmadığını, olamayacağını anlaması gerek.

Skandalda 2009’dan beri üretilen araçların üzerinde duruluyor ki bu altı yıl içinde ABD’de kimsenin bu araçlara test yapmaması ve bunun şimdi ortaya çıkması oldukça şüpheli bir durum. Şahsen bunun bilindiğini ama hasır altı edildiğini düşünüyorum. Peki neden şimdi?

Bunun yanıtını basit bir mühendis olarak ben veremem ama bariz şekilde perde arkasında bir şeyler dönüyor ve bu şeyler, dünya siyaseti ile ekonomisini direkt ilgilendiren şeyler.

Kısacası bence bu skandal sadece Volkswagen’i ilgilendirmiyor, bu dünyada yaşayanlar olarak hepimizi ilgilendiriyor ama hiçbir şeyden haberimiz yok! İşin ilginç kısmı Türkiye, kendi içindeki sorunlarla o kadar meşgul ki bunlara kimse kafa yormayacak (anlayacak adam da kısıtlı zaten) ve Türkiye yine dünyanın çok gerisinde kalacak.

HDP mi, AKP mi kazanacak seçimleri? Cemaat ne yapacak? Kim, hangi ihaleyi kapatacak? Biz daha bunları düşünelim, e mi?

NOT ve GÜNCELLEME: Bu yazı, benim de beklemediğim bir düzeyde 3 günde neredeyse 20.000 kişi tarafından okundu. Öncelikle bu ilgiden ötürü teşekkürler. Yazı, tamamen kişisel bilgi birikimlerim ve olayı duymamdan sonraki düşüncelerimden oluşmuştur. Bu bilgiler de daha çok ABD’de ve Avrupa’daki otomotiv sektörü ile alakalı genel bilgilerdir. Olay üzerinden gün geçtikçe daha doğru bilgilere ulaşıyoruz tabii, alelade bir blogger olarak hepsine ulaşma imkânım maalesef yok ve bu çıkan yeni bilgiler, genel ve eski bilgileri de çürütebiliyor. Ayrıca bu olay çok spesifik ve özel olduğundan farklı prosedürler işin içine girebilir ki bazı okuyucular bu konuda itirazlarda bulundular. Referans verenleri yayınlayacağımı belirttim ve aşağıda bunları bulacaksınız. Mesela 2. link, yukarıda kısaca açıkladığım ‘VW’nin bu testi nasıl hileli geçebildiğini’ detaylı açıklıyor. 4. link de olayın, normal bir test kuruluşu tarafından değil, West Virginia Üniversitesi’ndeki bir grup akademisyen tarafından keşfedildiğini belirtiyor.

Orijinal yazıya hiç dokunmadım. Hatalarıyla sevaplarıyla benim yazımdır. Tüm gelişme ve düzeltmeleri yazının altına sıralamaya devam edeceğim.

http://www.theicct.org/sites/default/files/publications/ICCT_PEMS-study_diesel-cars_20141013.pdf

https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2015/09/22/the-tech-behind-how-volkswagen-tricked-emissions-tests/

http://www.theicct.org/real-world-exhaust-emissions-modern-diesel-cars

http://www.theatlantic.com/business/archive/2015/09/volkswagen-scandal-cheating-emission-virginia-epa/407425/

Sayın Evgin Serbest ve Mert Varlık’a düzeltmeleri için çok teşekkür ederim.

Konu hakkında eski bir iş arkadaşım aşağıdaki bilgiyi paylaştı. Olayı biraz daha açıklıyor:

Konu hakkında teknik bilgi almak için aşağıdaki linklere bakmak faydalı olabilir. Mevzu bahis olan emisyon limitleri NOx için geçerli, dizel araçların yanma karakteristikleri nedeni ile benzinli araçlardan farklı oluşan DPM (kurum) ile birlikte en önemli salınımlardan biri. Bu iki salınımın (NOx ve DPM) azaltılması , genellikle silindir bloğundaki yanmadan sonra susturucu ve motor arasında yer alan hot end’de oluşan gazların bir daha yakılarak (Mercedes’in yaptığı gibi urea ile direk yakarak veya VW yaptığı gibi LNT sistemi ile hapsedildikten sonra belli bir süre sonra yakıt enjekte edilerek dolu hazneyi yakarak) zararsız hale getirmesi ile oluşuyor. Bu konuda tek bir çözüm yok hatta ekteki yazı da gözüktüğü gibi melez sistemler de mevcut.

Bu sistemler motor beyni vasıtası ile devre dışı bırakılabiliyor, yani mercedes aracın motor beyni oynanıp urea püskürtülmeyebilir ve limit dışında kalınabilir. VW aracında olduğu gibi dolu hazneyi yakıt ile yakmayarak yakıt tasarufu sağlanabilir ve limit dışında kalınabilir. Resmi testlerde ise limit içinde kalmak için bu sistemler aktive edilerek limit içinde kalınabilir. Bunun için arabanın akıllı olması gerekmez, çünkü emisyon homologasyon testleri labaratuar ortamında test benchde yapılır, aracın sürücüsü olmaz kapalı alandadır, hatta araç ileri bile hareket etmez, (TÜV Türk fren testlerinde gerçekleştirildiği gibi) mevcut motor beyni teknolojisinde, bize az yakıt harcamak için vites değiştirmeyi öneren ve yakıt ekonomisi için yeşil ışıkla uyarı veren kendi kendine park eden, öndeki aracı takip eden araçların olduğu yerde araçların test ortamında olduğunu fark etmemesi için 1985 model Renault 12 olması gerekir. Ayrıca test rejimi gizli değildir ve olmaması gerekir.
Son olarak basit bir örnek vermek gerekir ise, bu yapılan iş HP artımı için susturucunun çıkarılması gibi bir şey, ‘by noise’ (Susturucu ses testi) testine susturucu ile girip, testten çıktıktan sonra susturucu çıkarmak benzer mantelite, veya ülkemizde çok yapılan minibus homologasyonlarında yük taşıma amaçlı kullanımlı lisans alınarak (van) koltuk takılarak yolcu taşıma amaçlı kullanmak gibi sonuçta ne olursa olsun bir aldatmaca söz konusu, ancak aldatma resmi makamları aldatma değil, “Herşey kuralına uygun, kanunlar resmi testleri geçeceksin.” diyor, “Tüm kullanım boyunca bunu sağlayacaksın.” demiyor. Hatta bunun için daha düşük değerler sahip OBD diye adlandırılan limitleri var.

http://www.meca.org/galleries/files/MECA_Diesel_White_Paper_12-07-07_final.pdf

http://www.livescience.com/52284-volkswagen-scandal-clean-diesel-challenges.html

https://www.dieselnet.com/

http://delphi.com/docs/default-source/catalogs/delphi-worldwide-emissions-standards-pc-ldv-15-16.pdf?sfvrsn=2

 

27 Eylül’de yayınlanan şu yazı, olayı açıkçası daha güzel anlatıyor:

http://www.otopark.com/2015/09/27/volkswagen-skandali-buyuyor/

Reklamlar
 1. ahmet teknik
  Eylül 24, 2015, 8:45 am

  Ne güzel bi açıdan yaklaşıp insanları aydınlatmışsın. Teşekkür ve tebrik ederim.

  Ama bilader yazının sonuna gelip

  “HDP mi, AKP mi kazanacak seçimleri? Cemaat ne yapacak? Kim, hangi ihaleyi kapatacak? Biz daha bunları düşünelim, e mi?”

  yazmak nedir ya?

  • Eylül 24, 2015, 12:47 pm

   Öncelikle okuduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkürler. Biraz alelade bir final olduğunun farkındayım, kusursuz bir yazı değil. Oradaki amacım, Türkiye’deki küçük sorunlardan, büyükleri göremememizdi. Daha usturuplu ifade edebilirsim.

 2. Eylül 24, 2015, 9:45 am

  Tüketici, emisyon degerlerini vo dolayisiyla cevreyi o kadar önemsiyor olsaydi, kocaman, v6, v8 motorlu arabalar coktan üretimden kalkmis olurdu. Dolayisiyla bu olay yüzünden otomotivde alman ekolünün bittigini asla düsünmüyorum. Ayrica emisyon degerlerini carpitmis olmalari, bir diger alman markasi olan merdecesin hala carpisma testlerinde en iyi araba oldugu, vw ve bmw nin onu takip ettigi ancak mesela toyotanin malesef cok kötü oldugu gercegini degistirmiyor. Sorunsuzluk oraninda da alman arabalarinin cok iyi oldugunu saniyorum. Yani o is öyle kolay degil. 😉

 3. Eylül 24, 2015, 3:19 pm

  bizde olsa kimsenin ruhu duymaz örtbas edilirdi hemen..

 4. Bayram
  Eylül 24, 2015, 5:54 pm

  Haberleri nereden okudun bilmiyorum ama vw teste girince sonuçlarda problem yok. O Yüzden sümenaltı edilecek bir şey de yok. Vw yaptığı bu test sırasında daha farklı emisyon üretecek bir kalibrasyona sahip olması

  • Eylül 25, 2015, 1:36 pm

   Okuduğunuz ve yorumunuz için teşekkürler. İddianızı geçerli bir referans vererek kanıtlarsanız yayınlarım.

  • utku Öz
   Eylül 26, 2015, 3:15 pm

   Keşke Türkçe yazsaydınız da anlasaydık…

  • emin orta
   Eylül 28, 2015, 10:57 am

   zaten yazıyı yazan testte problem olmadığını fakat test esnasında araç tüm değerleri teste göre verdiğini belirtiyor. test harici bir uygulamaya geçildiğinde bu durum ortaya çıkmış. yani ösymde soru çalan hırsızların sınavı geçtiği gibi Türkçesi bu understand.

 5. Eylül 25, 2015, 7:29 am

  Neden test örneği sayıların hakkında ortalıkta bilgi dolaşmıyor. Kaç araç, hangi şartlarda teste tabi tutulmuş? Bahsedilen fakat şahsen benim bilmediğim bu test senaryoları nelerdir? 18 milyar dolarlık tazminat doğuracak kadar büyük bir iktisadi manevranın temelinde birkaç on milyon dolar maliyette bir testler bütünü niye yapılmaz? Kastettiğim olası tüm senaryoların piyasadaki tüm marka ve modellere uygulanması ve sonuçlarının birlikte ilan edilmesi gibi. Yazınızdan sonra Volkswagen markasını ve mühendisliğini değil de testleri biraz daha fazla merak eder oldum. Teşekkürler.

  Bir de şu sonuca ulaşmış oluyoruz: araçlar test senaryosunu farkedip emisyonlarını ona göre ayarlayacak kadar akıllı fakat test yapıcılar gerçek değerleri elde etmek isteyecek kadar istekli değilmiş!

 6. mustafa uyal
  Eylül 25, 2015, 10:32 am

  Doğuşun tavassutuna gerek kalmamış, siz olayı VW adına yeterince yumuşatmışsınız zaten. konuya uzak olduğunuz çok net anlaşılıyor. anladığımı yazıyorum derseniz yapmayın. bildiğinizi yazın. burada sizi uzman sanan bir sürü kişi var. ben olsam bilmediğim konularda bu kadar kulaktan dolma ve sadece internetten okuma bilgilerle dünyanın en büyük otomotiv skandalı hakkında yazmazdım. mesela öğrendim ki herkes bunu yapıyormuş dediğiniz kısım ve test sistemleri hakkında yazdıklarınız tamamen gerçek dışı.

  • Eylül 25, 2015, 1:33 pm

   Öncelikle okuduğunuz ve yorumunuz için teşekkürler. Ben yazının hiçbir yerinde uzman olduğumu iddia etmiyorum. Ben sadece duyduğumu ve düşündüğümü yazdım ki bloglar bunun içindir. Eğer yazımda yanlış kısım varsa, bana referans verirseniz onu da yayınlarım. Yanlış kısmı da “Burası yanlıştır.” diye düzeltirim. Tek yapmanız gereken geçerli bir referansla iddianızı doğrulamanız.

   • mustafa Uyal
    Eylül 26, 2015, 7:12 pm

    İddia sahibi olarak kanıtlamanız gereken birinci konu. herkes böyle yapıyor (muş) konusu. Aynı şartlarda test edilen bir BMW X5 testlerde ne dediyse onu yapmış.Hani herkes yapıyordu? siz bu iddianızı doğrulatın biz inanalım. VW yaklaşık yedi yıldır diğer firmalardan hem daha performanslı, hem daha verimli, hem de daha “temiz” dizel motorlar ürettiğini iddia ederek pazarda öne çıktı. diğer firmalar bunun nasıl mümkün olduğunu bir türlü bulamadıkları için ARGE bölümlerini cehenneme çevirdiler. Mesela Urea tankı olmadan bu işin nasıl olduğunu çözemiyorlardı. Ama şimdi anlaşıldı, bu bir.Testler konusunda Amerika ve Avrupa arasında fark yoktur. Amerikada Avrupa da tip onayı verirken aldığı verileri test eder. Ama test bench üstünde, yolda değil. Zaten Switch denilen hayalet program bu iş için yerleştirilmiş. Bunun Almanya Ekonomisine kurgulanmış bir kumpas olduğunu da ima ediyorsunuz.. Volkswagen markasının geçmişi ile ilgili biraz ders çalışırsanız Piech / Porsche ailelerinin bu konuda nasıl bir rolü olduğunu ve kaç skandala imza attıklarını da görürsünüz. Bu gün Almanya ne olursa olsun VW i korumak zorunda çünkü en büyük şirket ve milli onurları söz konusu.ancak onlar bile bunu diyetini alarak yapacaklar. Bu CEO istifasıyla hallolacak bir sahtekarlık değil. ayrıca bunu ekoloji konusunda en sert pazarda yapmaları tam bir
    çılgınlık. Çalışma konusu başlıkları isterseniz İgnacio Lopez GM, Hans Ledvinka VW, porsche 917 homologation, Bugatti Veyron Efficiency tests yazabilirsiniz eğlenceli
    konulardır.

   • Eylül 26, 2015, 10:25 pm

    Mustafa Bey,

    Benden çok daha bilgili olduğunuz çok aşikâr. Kendi blogumda, kendi düşüncelerimi yazdım ve baştan beri söylüyorum ki hatalı olabilirim. Hatalıysa da düzeltmeye hazırım. Madem bu yazıyı beğenmiyorsunuz, ki olabilir, kendi blogunuzda kendi yazınızı yayınlarsınız. Ben elimden gelen kadarıyla yazıyı düzelteceğim, ama hâlâ yanlış olabilir. Hiçbir yazı mükemmel değildir, hele bir blog yazısı hiç değildir. Zaten konunun uzmanı da değilim. Ha, maksat beni yerin dibine batırmanızsa, evet, olaydaki tek suçlu benim! 😀

   • mustafa Uyal
    Eylül 27, 2015, 2:19 am

    Konu sizi yerin dibine batırmak değil. Alıp veremediğimiz bir durum yok. Ancak, Blogger olmak sorumluluk ister. Bu yazınızın 20.000 kişiye ulaşması konunun önemsendiğini göstermiş. Hatalı olabilirim demeniz ise konuyu sizi okuyanlar kadar önemsemediğinizi gösteriyor. Burada her karşı çıkanı ispata davet ediyorsunuz. ilk yazıyı yazan olunca iddia ve görüşlerinizi öncelikle sizin ispatlamanız gerekir. Böyle galiba şöyle böyle olmuş bir konu yok. uluslararası bir ticari skandal var. ciddi bir boyutta sonuçları olacak. Bu popüler bir chat konusu değil yani olayın tek suçlusu siz değilsiniz, olamazsınız da, ben de değilim beni de aşar.
    Kahkaha atan emoji ise bence sadece GM çalışanlarına uygun olur. çünkü VW 1990 larda bir üst düzey yönetici transferiyle on yıllık gelişim planlarını çalmıştı. 100 milyon dolar ceza ödediler, 3 milysr dolarlık yedek parça alma anlaşmadına mecbur oldular, o yönetici hala ABD sınırlarına giremez.
    Bu arada benim Blogum yok.Hiç bir konuyu blog yazacsk kadar bilmem. Okuyup öğrenmeyi tercih ediyorum. Buna zahmet edip cevap vermeyin lütfen. çünkü takip edecek bir şey yok burada.

   • Eylül 27, 2015, 11:00 am

    Mustafa Bey,
    Yorumlarınızı ciddiye alıyorum, umarım bunu fark etmişsinizdir. Bu yazı aslında benim adıma iyi oldu, çünkü detaylı bilgilere sahip olmadan teknik bir yazı kaleme almanın ne kadar sakıncalı olduğunu anladım. Yazıyı yazmadan araştırma yaptım ve konuya daha hakim arkadaşlarımı dinledim. Ama onların bilgilerinin bir kısmını veremedim, çünkü onlar da ben de sektörün içindeyiz ve ifşa etmem sakıncalı olabilirdi. Tabii şunu atlamam büyük hataydı: Bu olayda normal prosedürlerin uygulandığı kabulünü yaptım ki yazının en büyük hatası da bu. Umarım konuyu ciddiye almadığımı artık düşünmüyorsunuzdur.Yorumlarınız için çok teşekkürler, saygılarımla.

   • erdem erdoğan
    Eylül 28, 2015, 11:03 am

    Merhaba,
    Konu hakkında teknik bilgi almak için aşağıdaki linklere bakmak faydalı olabilir.
    Mevzu bahis olan emisyon limitleri NOx için geçerli,
    dizel araçların yanma karakteristikleri nedeni ile benzinli araçlardan farklı oluşan dpm (kurum) ile birlikte en önemli salınımlardan biri.
    Bu iki salınımın (NOx ve DPM) azaltılması , genellikle silindir bloğundaki yanmadan sonra susturucu ve motor arasında yer alan hot end’de oluşan gazların bir daha yakılarak (Mercedesin yaptığı gibi urea ile direk yakarak veya VW yaptığı gibi LNT sistemi ile hapsedildikten sonra belli bir süre sonra yakıt enjekte edilerek dolu hazneyi yakarak) zararsız hale getirmesi ile oluşuyor.
    Bu konuda tek bir çözüm yok hatta ekteki yazı da gözüktüğü gibi melez sistemler de mevcut.

    Bu sistemler motor beyni vasıtası ile devre dışı bırakılabiliyor, yani mercedes aracın motor beyni oynanıp urea püskürtülmeyebilir ve limit dışında kalınabilir.
    VW aracında olduğu gibi dolu hazneyi yakıt ile yakmayarak yakıt tasarufu sağlanabilir ve limit dışında kalınabilir.
    Resmi testlerde ise limit içinde kalmak için bu sistemler
    aktive edilerek limit içinde kalınabilir. Bunun için arabanın akıllı olması gerekmez, çünkü emisyon homologasyon testleri labaratuar ortamında test benchde yapılır, aracın sürücüsü olmaz kapalı alandadır, hatta araç ileri bile hareket etmez, (tüv türk fren testlerinde gerçekleştirildiği gibi) mevcut motor beyni teknolojisinde, bize az yakıt harcamak için vites değiştirmeyi öneren ve yakıt ekonomisi için yeşil ışıkla uyarı veren kendi kendine parkeden, öndeki aracı takip eden araçların olduğu yerde araçların test ortamında olduğunu fark etmemesi için 1985 model renault 12 olması gerekir. ayrıca test rejimi gizli değildir ve olmaması gerekir.
    Son olarak basit bir örnek vermek gerekir ise,
    bu yapılan iş hp artımı için susturucunun çıkarılması gibi bir şey, by noise (Susturucu ses testi) testine susturucu ile girip, testten çıktıktan sonra susturucu çıkarmak benzer mantelite,
    veya ülkemizde çok yapılan minibus homologasyonlarında
    yük taşıma amaçlı kullanımlı lisans alınarak (van) koltuk takılarak yolcu taşıma amaçlı kullanmak gibi
    sonuçta ne olursa olsun bir aldatmaca söz konusu,
    ancak aldatma resmi makamları aldatma değil herşey kuralına uygun, kanunlar resmi testleri geçeceksin diyor tüm kullanım boyunca bunu sağlayacaksın demiyor. hatta bunun için daha düşük değerler sahip OBD diye adlandırılan limitleri var.
    Ama en önemli olan durum tüketiciyi kandırma durumu var
    ve benim şahsi görüşüm Robert Bosch abimiz ile aynı
    müşteri kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim !
    Ciddi bir prestij kaybı 🙂
    http://www.meca.org/galleries/files/MECA_Diesel_White_Paper_12-07-07_final.pdf
    http://www.livescience.com/52284-volkswagen-scandal-clean-diesel-challenges.html
    https://www.dieselnet.com/
    http://delphi.com/docs/default-source/catalogs/delphi-worldwide-emissions-standards-pc-ldv-15-16.pdf?sfvrsn=2

    Eski bir otomotiv çalışanı

 7. kerem erzurumlu
  Eylül 25, 2015, 12:56 pm

  Yazınız “sanırım” biraz eksik. Yanlış bilmiyorsam vw’leri amerikada resmi olarak test eden kuruluş EPA. Ve vw araçları EPA testlerinden geçiyor. Fakat geçtiğimiz yıl bağımsız ve gerçek hayat testleri yapan bir organizasyon (adını hatırlayamadım) vw’leri test esiyor ve “çok saçma” sonuçlarla karşılaşıyor ve kendi sonuçlarının hatalı ıldupunu düşünerek epa ve vw ile temasa geçiyor. Tekrarlanan testler vs sonucunda durum ortaya çıkıyor.

  En azından ingilizce okudupum epa beyannamesi (yazışmaları vb dökümanları da ek olarak koymuşlar) ve new york times gazetesindeki yazı bunları diyordu.

 8. Tarkan
  Eylül 25, 2015, 3:06 pm

  Lider uzun yillardir Toyota. VW zaten 1 ya da iki sene gecebildi Toyota yi

  • Eylül 26, 2015, 12:32 pm

   Zaten olayı biraz şüpheli kılan, tam Toyota’yı geçince olayın patlaması.

 9. Erdem
  Eylül 26, 2015, 3:19 am

  Biraz dalavera gibi geldi bana! hadi diyelim öyle bu araçlar muayne hiçmi olmuyo? muayne istasyonlarında sonuçda belli bi oran var ona göre ya geçiyo yada kalıyo fabrika verisinin 40 katı olsa ilk muaynede bütün vw ler kalırdı hadi bizim ülkedeki egzoz ölçüm aletleri felan tırt diğer ülkelerdemi aynı ? ayrıca emisyon değerleri her araç satış ilanında gazetelerde özleikle yazar! yazarda kim dikate alır? aaaa bunu co2 değeri şuymuş karbon salınımu buymuş ozaman ben bu arabayı alayım 100km 15L yakıyo ama olsun! emisyonu az..Diyen bi insan evladı varsa yalan söyler..birbirimizi kandırmayalım gerçekçi olalım.. ayrıca test e girdiğinde araç ilkinde neyse diğerleride öyle ayarlıyomuş kendini felan ya arkadaş emisyon dediğin şey egzoz dan çıkan gazlar bunu ölçmek için ölçüm yapıcağın cihazı egzoz ucuna dayaman yeterli araba nasıl anlasında bunu test den geçerken ona göre kendini ayarlasın? akıllı araba yaptılarda bizimi haberimiz yok? bukadar yalan bi haber görmedim ya…

  • Eylül 26, 2015, 12:30 pm

   Zaten ‘hile yapan modül’ün yaptığı da tam olarak bu. Eğer böyle bir şey olmasaydı, bu olay bu kadar yankı bulmazdı. Çünkü daha önce Toyota gibi markalar da ceza ödemişti ama onlarda kasıt yoktu. Olayı bu kadar büyüten işin içinde kasıt olması. İlgili haberleri okuyabilirsiniz, mesela bugünkü (26.09.2015) Hürriyet’te ayrıntılı açıklıyor.

 10. Eylül 26, 2015, 12:39 pm

  Teknik bilgim bu platforma laf yapacak düzeyde değil, ama şöyle bir çıkartsamam var paylaşmak isterim. : HİLEBAZ, DÜZENBAZ, ÜÇKAĞITÇInın DİNLİSİ-DİNSİZİ, ŞARKLISI-GARPLISI yok. SADECE YAPTIKLARI HİLE, DÜZENBAZLIK ve ÜÇKAĞITÇILIKLARINI ”SAKLAMAYI, ÖRTMEYİ DAHA İYİ BECERENLER VAR ” gibi geliyor bana . . .

 11. Mutafa Eser
  Eylül 26, 2015, 2:12 pm

  Küçük bir bilgi eklemek istiyorum: Türkiye’nin kendi otomobilini yapma sevdasını bu yazının içine almakta yarar var. Dünyadaki gelişmelerden çok uzakta olduğumuzu tüm “içsel” düşünmemize rağmen sanmıyorum.

  • Eylül 26, 2015, 10:32 pm

   Bu, apayrı bir konu. Sektörün içindeyken bu konuda yazamam maalesef.

 12. Eylül 26, 2015, 2:53 pm

  “Araç test edildiğini anladığı için emisyon değerlerini istenilen sınırlara çekiyor ” demişsiniz. Peki test bittikten sonra neden havayı kirletmeye başlıyor. Size göre bu araç insanlık düşmanı bir sistem. Böyle saçma bir açıklama olur mu? Tipik bir masabaşı Türk usulü “araştırmacı gazetecilik! örneği.

  • Eylül 26, 2015, 10:31 pm

   Ali Bey, belli ki yazıyı iyi okumamışsınız. Araç, test sırasında istenilen seviyey çekip sonrasında yine normal hâline dönüyor. Zaten bu yüzden olay hileli! Bir de cevap beklemeden hakareti yapıştırmak da bariz bir Türk geleneğidir.

 13. Ahmet Faruk Yağcı
  Eylül 26, 2015, 4:15 pm

  Benim hatırladığım Wolksvagen Amerikaya ‘bizim dizellerimiz babanızın dizellerine benzemez’ mealinde bir sloganla girmiş ve emisyon düşüklüğü ile parmak ısırtmıştı. Olayın altında yatan konusunda bilgim sizin bilginiz ile aynı. Bir ilave bilgi de şirketin önemli bir ağzının itirafta bulunduğu şeklinde. Kötücüllük sayabilirsiniz ama olayı duyduğumda alıcıyı adam yerine koymayan bizim ülke bayileri için inceden bir ‘oh olsun!’ da dedim. Olayın diğer şirketlere sıçrama ihtimali olsa da bu denli sahtekarlığı yapmanın büyük cesaret gerektirmesinden dolayı olasılığı zayıf görüyorum.

 14. Ozan
  Eylül 26, 2015, 6:26 pm

  Olayin ortaya cikmasi yazdiginiz sekilde olmadi. Olay, dizel araclarin temiz ve cevreci bir alternatif oldugunu gostermek isteyen bagimsiz bir arastirmanin, beklenmedik sekilde ,laboratuar ortaminda alinan sonuclarla gercek hayat arasinda ucurum oldugunu bilimsel bir sekilde ortaya koymasiyla basladi.
  http://www.theicct.org/sites/default/files/publications/ICCT_LaboratoryToRoad_2014_Report_English.pdf

  • Eylül 26, 2015, 10:27 pm

   Ozan Bey, bu bilgiyi zaten gün içinde yazıya ekledim. Ama tekrar uyardığınız için teşekkürler.

 15. Erol demir
  Eylül 26, 2015, 7:11 pm

  Peki, test koşullarında istenen değerleri verebilen araçlar, normal kullanımda neden bu değerleri sağlayamıyor? Performans mı düşüyor, yakıt tuketimi mi artıyor? Adblue katkısı mi gerekiyor? Sürekli sekilde bu değerleri sağlama kapasiteleri mi yok? Bu konuda bilginuz var mı? Okuduğum yerlerde bu sorunun cevabına rastlamadim. Teşekkürler

 16. Serkan
  Eylül 26, 2015, 8:59 pm

  Üstünkörü, yarım yamalak, kulaktan dolma bilgilerle yazılmış bi yazı.Yazılanların bi kısmının dayanağı yok teknik kısım yuvarlayıp geçilmiş zaten.

 17. Özgür
  Eylül 26, 2015, 10:34 pm

  Toyota özellikle küçük hacimli dizel motorlarda gerideydi. Belli ki doğru motoru geliştirmeden geliştirmiş gibi yapmayı düşünmedi. Bu konunun Toyota,yı geçmesiyle ilgisi yok. Olsa olsa GM’i geçmesiyle ilgisi olabilir. Ama bu sahtekarlığı yok kılmıyor. Politik olarak böyle kimbilir ne bilgiler stratejik olarak uygun zamanı bekliyordur. Zaten bizler de başka türlü nasıl öğreneceğiz? Otomobil dünyayı değiştiren makinadır (kitabı da var ya..). Belli ki bu da yeni bir kilometre taşı olacak. Hayırlısı olsun.

 18. Tarik
  Eylül 26, 2015, 11:35 pm

  Vw 20 farklı elektirikli akıllı otomobilini piyasaya sürmeye hazırlandığı bir dönemde 2009 dan beri bilinen belki de açıklanmayan bu durum karşısında ne yapacağını şaşırmış gibi gorunsede bu dev firma 2016 da birçok fa rikasinda işçi çıkarımi yapmak üzere hazırlık yapıyor lakin bantları o derece geliştirdiler ki binlerce kişi işsiz kalıcak neredeyse fabrika 5-10 mühendisin otokontrolunde kendi kendine araç üretir hale geldi .. şimdi gelelim paranoya senaryosuna .. bu Global dev öyle bir hata yaparak yanıp tutusacak ve zor duruma düşmüş gözükecek ki önce suçlu ilan edilip dislanacak sonrasında yazılım hileli bile olsa araç test yapıldığını algılasa da sonuçta çıkan egzost gazının bağımsız cihazlar tarafından onay verilen değerlerde olduğunu unutmayın. Yani arac test ortamındaki şartlar doğrultusunda kullanilirsa normal….bir cok bireysel basvuru burada red olucak …ulkeler arasi yapilan anlasmalar da ise muhtemel abd sermayeli yeni ortaklarin sozu gececek ve ceza hafifletilecek ..Alman sistematiğinde hataya yer yoktur her adım strateji odaklidir…sonrasında ise Yep yeni bir pazar açılmasına izin verilecek ve elektrikli akıllı araçlar piyasaya sunulacak….burada likit yakıtın azalması yerine elektrik enerjisinin kullanıma sunulması sonucunda bir çok Petrol devi orta doğulu petrolünün az gelişmiş Ülker ucuza satacak ve dünya da maddi olarak duraklama dönemine girecek…bunun yanında lisans anlasmalarininulkeler ile çoktan yapan abd li Kanadalı ve avrupalı firmalar elektrik satan istasyonlar kuracak ve alternatif enerji dünyayı kurtaran enerji olarak hizmete sunulacak…bu sayede abd nin guvenmedigi arap sermayesi zayiflayip abd gücüne biat etmesi mecbur kılınacak …bu sadece Global bir soğuk savaşın başlangıcı ….alman firmaları harıl harıl güneş enerjisi santralleri kurma derdinde …kaldı ki üretilen elektrik ihtiyaçtan çok fazla olacak sekilde ayarlanıyor …yani Afrikada kurulan bir mega mega vatlık santral hem avrupalı besleyerek hemde araçlarda enerji olarak satılacak ..vw olayı bunu deşifre eden abd nin pastadan pay alma çabası olarak görüyorum ben …ve alacaklar da…

 19. Ali Kurt
  Eylül 27, 2015, 12:10 am

  Herkes teknik kısımlarla ilgili yorum yapmış ancak benim dikkatimi çeken kısmı daha çok sonrasında gelen dünya ekonomisi ile ilgili sizin şahsi yorumlarınız. Hangi otomobil markasının hangi firmaya ait (veya ortak) olduğunu bir gözden geçirirseniz, durumun ülke sınırları ve devlet yönetimlerini çok aştığını görürsünüz. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Bazı devletlerin başka devletin firmasını zora sokma amacı güttüğünü düşünmek fazlasıyla komplo teorisi kokuyor. Tokmağı vurduğunuz yerden değil de hiç ummadığınız ve istemediğiniz yerlerden gelebilir ses.
  Selamlar.

  • Eylül 27, 2015, 10:51 am

   Ali Bey, aslında haklısınız. Benimki kişisel bir komplo teorisi, başka birinden duymadan yazdım. Zaten şahsi olarak artık dünyanın ülkelerce değil, şirketlerce yönetildiğini düşünüyorum. Bunlar biraz karışık ve beni aşan konular maalesef. Bu yazı, benim boyumu çok aştı ve haddim olmadan yazdığımı fark ettim. Ama tamamen silmek de kolay yol gibi geldi. Eleştiriler yazının negatif yanlarını anlamamı sağladı ve gelecekte yoğurdu birkaç keç üfleyerek yiyeceğim. Yorumunuz için çok teşekkürler.

 20. Marieke Lowlands
  Eylül 27, 2015, 8:52 am

  Ciddi bir konu ve arastirilmasi gayet tabiidir. Blog yazarinin ekonomik siyaset acisindan ortaya attigi fikir incelenmeye deger. Bu arada, insan, cevre, hayvan haklarina saygiliyim. ABD VW in emisyon testlerini ciddiye aldigi kadar, Avrupa’ya gelmeye calisan Suriye’li multecileride ciddiye alsin diye gonlumden geciyor. Bolgenin bu duruma gelmesi Avrupa’nin onderliginde olmadi. Amerika alsin 2.000.000 mülteci, yakisir. Saygilar.

 21. shadow
  Eylül 27, 2015, 10:02 am

  iyi günler bu test meselesi malesef bizim ülkemizdede skandal ama daha patlamadı bugattinin porsche nin aile efradına kadar tanıyan genel kültürü gelismis arkadaslar var teknik konular güzel ama hic denedinizmi tuv türkden emisyon testi yaptrırıp gecebilen varmı????

 22. Sefa ugurlu
  Eylül 29, 2015, 5:30 pm

  güzel yazmissiniz, beni ilgilendiren tarafi ötesi dediginiz bölüm ( nerede bahsini ettiginiz ötesi ). tsk.

 1. Ekim 5, 2015, 9:51 am
 2. Ekim 31, 2015, 3:46 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: